ÖSYM, LYS’de Açık Uçlu Soru Kararını Neden Aldı?

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a LYS’de açık uçlu soru uygulamasıyla ilgili bir soru önergesi verdi. ÖSYM LYS’de açık uçlu soru kararını neden aldı? Haberimizde…

SORU ÖNERGELERİ 21.01.2017, 13:26 02.02.2019, 20:59
ÖSYM, LYS’de Açık Uçlu Soru Kararını Neden Aldı?

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM’nin LYS’de açık uçlu soru dönemine geçilmesiyle ilgili kararı gündemdeki yerini aldı.

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, açıklama yaparak: (LYS’de bu yıl ilk kez uygulanacak kısa cevaplı sorular) "Bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız, doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak. Birçok adayda, ‘el yazımdan dolayı bir kayıp olursa’ diye bir kaygı var. Bu kaygıları gidermek için kodlama yapmalarını isteyeceğiz. Zaten tek kelimelik ya da www.kamupersoneli.net matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek.” dedi ve  açık uçlu soru döneminin başladığını açıkladı.

Açık uçlu soru kararının açıklanmasının ardından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yanıtlaması için yazılı bir soru önergesi verdi.

Bakan Yılmaz’ın yanıtlaması için verilen yazılı soru önergesinde ÖSYM’nin neden bu kararı aldığı, karar alınırken bilimsel ve akademik çalışmalardan yararlanılıp yararlanılmadığı gibi sorular yer aldı.

Soru önergesi şöyle:

Yorumlar (5)
Caner 3 yıl önce
Kardeşim oyun oynuyor bu devlet bizle kimse kusura bakmasin ama deneme tahtasina çevirdiler bakan ogenci olmuş olmuş da unutmus demek bazı şeyleri onu gectim açık uçlu diyorlar kardeşim alakası yok çünkü açık uçlu sorunun mantigi çözüme bakmaktir maalesef suan ki sistemde sadece sonuç önemli... tek Sallama olayı ortadan kaldırdı bu sistem olan yine biz ogrencilere oluyor. Bizden sonra gelenlere Allah yardım etsin ne diyelim
ibrahim 3 yıl önce
Insanlari okuldan iyice soguttular her sene her sene sistem degistiriyorlar. O kadar sistem degisti ki artik ogretmenlerde ne anlatacagini bilemez halr geldi ogretmenlerde yetersizlesti. Ogrenciyi şevklendirecek birseyde yok okul bitecek ve issizlik seruveni baslayacak yeni nesile bol sans diliyorum.
cfdff 3 yıl önce
ffdfdff
ismail 3 yıl önce
nasıl sorulduğu farketmez...