banner731

PTT Personellerinin Sosyal, Mali ve Özlük Haklarında İyileştirme Yapılacak Mı?

PTT çalışanlarının sorunlarına ilişkin bir soru önergesi verildi. Verilen soru önergesinde PTT personellerinin sosyal, mali ve özlük haklarında bir iyileştirmenin yapılıp yapılmayacağı soruldu.

SORU ÖNERGELERİ 26.01.2017, 10:17 02.02.2019, 22:09
PTT Personellerinin Sosyal, Mali ve Özlük Haklarında İyileştirme Yapılacak Mı?

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan tarafından Başbakan Binali Yıldırım'a verilen soru önergesinde PTT personellerinin sosyal, mali ve özlük haklarında bir iyileştirmenin yapılıp yapılmayacağı soruldu. 

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

Aşağıda belirtilen sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve Içtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 

Baş dağıtıcılar PTT'nin dağıtım bölümünde işlerin doğru bir şekilde yürütülmesini sağlayan ilk sorumlulardır ve PTT'nin en yaygın işlerini posta, tebligat, kargo, telgraf vb. yürütülmesini sağlayan yöneticilerdir.

Nisan 2012 de genel idari hizmetler sınıfından yönetim kumlu kararıyla yönetim hizmetleri sınıfına baş dağıtıcı ismi alınmıştır. Ancak sadece ismi alınmıştır. Görev tanımı. özlük ve mali hakları. ek ödeme oranları. kıyafet serbestliği gibi hiçbir temel haklarında değişiklik yapılmamıştır. PTT'nin temel işini yapan dağıtıcıları yani postacıları ve baş dağıtıcıların sorunları yıllardır çözülmeyi beklemekte ancak hiçbir iktidar veya yönetici sorunlarına çözüm bulmamaktadır.

Emekli yapılan personelin yerine personel alınmamakta. birçok ilçe ve belde de bir veya iki postacı görev yapmaktadır. Postacılar görevini en iyi şekilde yapmaya çalışırken eleman yetersizliğinden bir ilçeye veya beldeye yetememekte, dolayısı ile de hizmet aksamaktadır. Birçok postacı 10 yıla yakın süredir izin kullandırılmadığı hatta izin kullanılmışçasına imza attırıldığı da postacıların iddiaları arasındadır.

Ayrıca Önlisans, Lisans hatta Yüksek Lisans mezunları varken Lise mezunlarının Müdür yapıldığı bu durumunda kurum içinde büyük çalkantılara neden olduğu iddia edilmekle birlikte PTT teşkilatının sorunlarının çözümü, yeni yapılanma yoluna gidilmesi önemle ve ivedilikle beklenmektedir.

Bu Bağlamda;

1-) PTT teşkilatında yaşanan sorunlar hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? 

2-) Yaşanan bu sorunları ne zaman gidereceksiniz?

3-) PTT Çalışanlarının sosyal, mali ve özlük haklarında bir iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?

4-) Ön lisans, Lisans hatta Yüksek Lisans mezunu varken bir kurumda Lise mezununun Müdür yapılmasını doğru buluyor musunuz? PTT teşkilatında hakkaniyetten uzak bu ve benzeri durumlar mevcut mudur?

5-) Postacıların yasak hakkı olan izin kullanma hakkını formalite icabı yaptırıldığı ve 10 yıla yakındır izin kullanamayan postacıların olduğu iddiaları doğru mudur?

6-) Emekli olan Postacının yerine personel alınmadığı ve personel yetersizliği nedeni ile bir ilçeye veya beldeye 1 veya iki postacının baktığı iddiaları doğru mudur?

Yorumlar (0)