Toplu Taşıma Araçlarında Engelliler İçin Neler Yapıldığı Hakkında Soru Önergesi Verildi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a toplu taşıma araçlarında engelliler için nelerin yapılıp yapılmadığı hakkında soru önergesi verildi.

SORU ÖNERGELERİ 05.01.2017, 13:25 02.02.2019, 14:50
Toplu Taşıma Araçlarında Engelliler İçin Neler Yapıldığı Hakkında Soru Önergesi Verildi

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu tarafından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a bir soru önergesi verildi. Verilen soru önergesinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a toplu taşıma araçlarında engelliler için nelerin yapılıp yapılmadığı soruldu. 

Soru Önergesinin Detayları

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 

1- 5378 sayılı Yasasının geçici 2. maddesi kamuya açık alanların binaların ve hatta toplu taşıma araçlarının 7 yıl içinde engellilere uygun hale getirilmesini emretmektedir. Yasanın bu hükmü çerçevesinde yayınlanan genelgelerin dışında neler yapılmıştır?

2- Kaç ilimizde kamu alanları toplu taşıma araçları engellilerin erişimine uygun hale getirilmiştir? 

3- Yasanın gereklerini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında bugüne kadar ne gibi işlem yapılmıştır?

4- Engelliler tarafından erişime uygun olmayan kamu alanları ve ulaşım araçları nedeniyle kaç idari dava açılmış, ilgili mülki amirlikler tarafından kaçına yargılanma izni verilmiştir? Kaçına verilmemiştir? 


 


Yorumlar (0)