UEFA, üçüncü Avrupa kulüp turnuvası ile 2021'de başlıyor

UEFA, kulüp takımları için üçüncü bir Avrupa turnuvasının başlaması için Pazar günü bir anlaşmaya varmıştır. 2021/2022 sezonundan itibaren yeni turnuva mevcut Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nin yanında başlayacak.

UEFA, üçüncü Avrupa kulüp turnuvası ile 2021'de başlıyor

UEFA, kulüp takımları için üçüncü bir Avrupa turnuvasının başlaması için Pazar günü bir anlaşmaya varmıştır. 2021/2022 sezonundan itibaren yeni turnuva mevcut Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nin yanında başlayacak.

Turnuvada - şu an için 'Europa League 2' unvanı taşıyan - 32 kulüp katılacak. Şampiyonlar Ligi'nde olduğu kadar var. Avrupa Ligi'nde, katılan takımların sayısı 48'den 32'ye çıkıyor.

UEFA daha önce Avrupa kulüp futbolundaki değişiklikleri uygulamak istediğini açıklamıştı. Avrupa federasyonu, Avrupa'dan on altı büyük kulüp arasındaki bir rekabet olan olası bir Süper Lig için planlara karşı.

Dublin'deki UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, "Avrupa kulüpleri ile sürekli bir diyalogdan sonra ortaya çıkan daha fazla kulüp için daha fazla Avrupa müsabakası olacak." Dedi.

Ceferin, "Kulüplerin Avrupa karşılaşmalarını daha sık yapma şansına sahip olma isteğini yerine getiriyoruz." Dedi. "Bu bize Avrupa'daki birçok ülkeden Avrupa yarışmalarını ve kulüplerini aktif hale getirecek."

UEFA ExCo, 2021-24.UEFA Cumhurbaşkanı Aleksander Čeferin için yeni kulüp yarışmasının oluşturulmasını onayladı: "Yeni UEFA kulüp yarışması, UEFA'nın kulüp müsabakalarını her zamankinden daha kapsamlı hale getiriyor." 

Perşembe günü yeni yarışma oynanacak

Avrupa Ligi 2 maçları Perşembe günü oynanacak. Daha sonra kulüplerin yeni turnuvaya nasıl hak kazanacağı açıklanacak.

Mevcut Avrupa Ligi Perşembe günü devam ediyor ve Şampiyonlar Ligi Salı ve Çarşamba günlerini maç günlerinde tutuyor.

1971 ile 1999 arasında üç Avrupa kulübü müsabakası vardı. 1999 yılında, çeşitli ülkelerden kupa kazananların oynadığı Avrupa Kupası II ortadan kayboldu.

Daha sonra, 2009/2010 sezonunda, Europa League'in ilk baskısı başladı, on iki gruptaki 48 takım grup aşamasına ayrıldı.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 23:59
YORUM EKLE