2016 Yılında Yapılan En Büyük Siber Saldırılar

2016 yılında gerçekleşmiş olan en büyük siber saldırılar Trend Micro tarafından açıklandı. Detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz..

TEKNOLOJİ 29.12.2016, 16:46 29.12.2016, 13:42
2016 Yılında Yapılan En Büyük Siber Saldırılar
2016 yılında yapılan en büyük siber saldırılar Trend Micro tarafından açıklandı. Trend Micro'nun saldırılarla ilgili araştırmaları neticesinde Siber saldırganların en çok para ve kimlik hırsızlığı için Siber saldırı yaptıkları tespit edildi.

Saldırganlar DDOS Saldırısı ile İnteneti Ele geçirdiler 


Siber saldırganlar Mirai isimli bir zararlı yazılım kullanmakta. DDOS adı verilen saldırı yöntemini kullanarak Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyada interneti felç ettiler. Bu saldırıda bilgisayarların yanında internet bağlantılı akıllı beyaz eşyalar gibi Nesnelerin İnterneti platformları da kullanıldı. Bu cihazlar kullanılarak yaratılan aşırı yoğun veri trafiğiyle birçok internet sitesi ve web hizmetinin altyapısı kilitlendi. Bu saldırıyla Twitter, Etsy,Netflix, Spotify, PayPal, Amazon gibi pek çok büyük web sitesi ve internet hizmetinin yanı sıra çok daha küçük web siteleri saatlerce erişilemez hale geldi. Bu olay DDOS saldırılarını farklı bir boyuta taşıyarak siber saYahoo! Saldırıya Uğradı ldırıların hangi noktalara kadar uzanacağını gösteren önemli bir örnek oldu.

Yahoo da 2016 Yılında Saldırıya Uğradı 

Yahoo'nun yapmış olduğu duyuru sonucunda 2014’ün sonlarında en az 500 milyon Yahoo! kullanıcısının hesap bilgilerinin bir bilgisayar korsanı tarafından çaldığı ortaya çıktı. Ele geçirilen hesaplar e-posta adresi, şifre, kullanıcı adı, doğum tarihi ve telefon numaraları gibi bilgiler içeriyor.
Ayrıca 2016’nın Aralık ayında ortaya çıkan bir başka veri sızıntısında ise 2013 yılındaki bir güvenlik ihlaliyle bir milyar kadar Yahoo! hesap bilgisinin korsanlar tarafından çalındığı belirlendi.

LinkedIn’den 117 milyon hesap bilgisi sızdırıldı

2016’nın Mayıs ayında ise popüler sosyal iş ağı LinkedIn’den 2012 yılında çalınan 117 milyon e-posta ve şifre bilgisi internete sızdırıldı. LinkedIn bu sızıntı nedeniyle 2012’den önce açılan tüm kullanıcı hesaplarının şifrelerini sıfırladı.

SWIFT sistemini hedef alan saldırıyla 81 milyon dolar çalındı

Finans sektöründe kullanılan SWIFT sistemine yapılan saldırı da 2016 yılının en önemli siber saldırıları arasında yer alıyor. 2016’nın Şubat ayında Bangladeş’teki bir bankanın zayıf güvenlik sisteminden dolayı SWIFT sistemine sızan siber suçlular, 81 milyon doları kendi hesaplarına transfer ettiler.

Tumblr da hacklenen siteler arasında

Sosyal blog sitesi Tumblr da 2016 yılında siber korsanların hedefindeydi. Siber korsanlar Mayıs ayında gerçekleşen saldırıda 65 milyona yakın kullanıcı hesabına ait bilgileri sızdırdı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)