Android Kullanıcılarını Bekleyen VPN Tehlikesi!

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre Google Play Store'da bulunan her 3 VPN uygulamasından 1 tanesinde kullanıcılara ait özel bilgilerin çalındığı anlaşıldı. Ayrıca VPN uygulamalarının sadece %1'i güvenli sayılabilecek düzeyde bulundurulmakta.

TEKNOLOJİ 30.01.2017, 09:52
Android Kullanıcılarını Bekleyen VPN Tehlikesi!

Yapılan araştırmalar VPN uygulamalarınn zararını bir kez daha gözler önüne serdi. Zira VPN uygulamaları arasında %1'lik ufak bir oranı güvenli sayılabilecek bir düzeyde bulunuyor.

Android, hemen hemen bütün platformlarda kullanıma açık ve oldukça geniş bir kitleye hizmet eden bir işletim sistemi olarak biliniyor. Açık kaynak kodlu olması ve geliştirilerine oldukça geniş izinler veriyor olmasıyla da zaman zaman güvenlik problemlerinin yaşanmasına yol açıyor.

En son güvenlik probleminin ise Google Play Store'da bulunan VPN uygulamalarıyla alakalı olduğu anlaşıldı.. Avustralya'da bulunan CSIRO ve UC BerkleyÜniversitesinin bünyesinde çalışan araştırmacıların yaptığı çalışmalara göre Google Play Store'da bulunan VPN uygulamalarının %38'i zararlı yazılımlar içermekte veya kullanıcı verilerini depolamakla görevli olmuş durumda.

VERİLERİ GÖNDEREN UYGULAMALAR FAZLA

Kullanıcı verilerini Çin'de bulunan sunuculara gönderen VPN uygulamalarının sayısı ise bir hayli yüksek bulunurken, ücretsiz VPN servislerinin birçoğunda  kullanıcı güvenliği oldukça tehlikeli bir durumda bulunuyor.

En kötü 10 VPN uygulamasını da açıklayan araştırmacılar, bu uygulamaların güvenlik kriterleri açısından en alt noktada bulunduklarını ifade ederek kullanmaması konusunda uyarıda bulundular.

Yapılan araştırmaya göre araştırmalarda teste tabi tutulan Google Play Store'da 234 VPN uygulamasından sadece %1'lik bir kısmı güvenli sayılabilecek kriterlere sahip olduğu belirlenmiş vaziyette.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)