Dünya'nın En Büyük Reklam Devi Havas'tan Google ve Youtube'a Reklam Yasağı

Havas ve bazı markalar, ırkçılık, terör ve nefret içerikli yayınlarla birlikte reklamların gösterilmesi üzerine Google ve Youtube'a rest çekti.

TEKNOLOJİ 20.03.2017, 17:07
Dünya'nın En Büyük Reklam Devi Havas'tan Google ve Youtube'a Reklam Yasağı

Google ve Youtube üzerinden yayınlanan reklamların ırkçılık, terör ve nefret içerikli yayın yapan site ve kanallarda görüntülenmesi üzerine, dünyanın en büyük reklam ajanslarından biri olan Havas ve bazı ajanslar bu iki internet devine rest çekti.

Havas bu mecraları kullanmayı geçici süre ile durdurduğunu açıkladı.

Sadece İngltere'de yıllık reklam harcama tutarı 280 milyon dolar olan Havas reklam ajansının portföyüne; Hyundai, BBC, Dominos, L'Oreal, The Guardian, Kia, Royal Mail, O2 gibi dev markalar bulunuyor.

Programatik Reklamcılık yöntimi ile kullanıcıların davranışlarına göre reklamları sınıflandıran ve belirli reklamları kitlelere sunma imkanı bulan Google ve Youtube'da, doğru filtreleme yapılmadığını öne süren firma kararında ısrarcı.

Google Britanya Yöneticisi Ronan Harris; ''Reklam politikalarımızı baştan sona gözden geçiriyoruz. İlerleyen haftalarda değişiklikler yaparak markalara, reklamlarının nerelerde görüneceğine dair daha fazla yetki vereceğiz.'' şeklinde açıklama yaptı.

HaberTürk'ün haberine göre, Hyundai, geçtiğimiz ay Super Bowl için verdiği reklamların terör örgütü Hizbullah videolarında görüntülenmesinin son derece endişe verici olduğunu belirterek Google'a resmen hesap sormuştu. Benzer saiklerle Youtube ve Google'da reklam vermeyi durduran medya kuruluşlarından olan The Guardian'ın yaptığı araştırmada da çarpıcı iddialar yer almıştı.

Örneğin; Orlando'daki eşcinsel gece kulübü saldırısını "iyi haber" olarak değerlendiren ve pedofillerden 50 kişinin eksildiğini söyleyen Amerikalı Papaz Steven Anderson, Youtube üzerinden 68 bin $ reklam geliri elde etti. Konuşma esnasında L’Oréal, Transport for London, Sainsbury’s, Nissan ve The Guardian reklamları gösterilmişti.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)