Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg Facebook Giriş Yöntemini Değiştirecek

Amerika merkezli sosyal paylaşım platformu CEO`su Mark Zuckerberg'den kritik bir açıklama geldi. Zuckerberg açıklamasında ise üçüncü parti uygulamalara erişim sisteminin geliştirilmesi adına Facebook giriş sisteminde köklü bir değişikliğe gidileceğini ifade etti.

TEKNOLOJİ 21.02.2019, 18:41 Kerim Solak
Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg Facebook Giriş Yöntemini Değiştirecek

Zuckerberg konuyla alakalı olarak; Harvard Hukuk Profesörü Jonathan Zittrain ile bir araya gelerek anlattığı detaylarda ise gizlilik gelişmeleri adına ve gelecek araştırmaları kapsamına uygun olarak çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Facebook giriş bilgileriin blockchain platformu üzerinde bulunması kullanıcıların herhangi bir uygulamaya erişim izni verebileceğinin kendilerine seçenek olarak sunulacağı açıklandı.

Ayrıca verilerin Facebook kontrolünden çıkmasıyla beraber olası bir açığın meydana gelmesininde önüne geçilecek.

Konu hakkında Zuckerberg şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Temel olarak bilgilerinizi alıp merkezsiz bir sistemde saklıyorsunuz ve farklı uygulamalara giriş yaparken bilgilerinizin kontrolü sizin elinizde oluyor. Bu durumda da bir aracıya ihtiyaç olmuyor. Bu uygulamanın oldukça fazla çekici yanı olduğunu söyleyebilirim.
 
Hizmet verilen sistemle sizin aranızda herhangi bir aracı olmaması talebi, bizim sistemimiz veya Google'ın sistemiyle çalışan geliştiriciler için ise endişe uyandırıyor. Bu durumda biri, 'biz geliştiriciler olarak sizin politikanıza uymak zorundayız ve bunu yapmazsak, hizmet verdiğimiz herkese erişimi kesebilirsiniz' diyebilir. Bu da değerlendirmesi zor bir durum."

Yorumlar (0)