Huawei'de Büyük Şok! İkinci Bir Talimata Kadar Üretim Durduruldu İddiası

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei'nin ABD ile yaşanan sorunlar sonrasında flaş bir karar aldığı iddia edildi. Huawei montaj yapan en büyük fabrikalarından birine, yeni talimata kadar üretimlerini durdurmasını talep etti. Bilindiği gibi ABD ile Huawei arasında yaşanan sorunlar nedeniyle pek çok telefonun Google Play Store güncellemesi almayacağı ifade edilmişti...

TEKNOLOJİ 25.05.2019, 13:18
Huawei'de Büyük Şok! İkinci Bir Talimata Kadar Üretim Durduruldu İddiası

Nikkei gazetesinin yayımladığı habere göre Huawei Technologies Co. Ltd. yeni bir adım attı.

Singapur merkezli montaj şirketi Flex’in çalışanlarından alınan bilgilere göre; Huawei Technologies Co. Ltd. tarafından Çin'de bulunan ana fabrikaya Huawei telefonları ve diğer aygıtlarının üretimlerinin yeni uyarıya kadar durdurulması talimatı verildiği iddia edildi.

Söz konusu haberde Huawei'nin üretim durdurulmasında ana neden ise "devam eden ticaret savaşı" olarak nitelendirildi. Ancak üretimlerin tekrar başlayacağı tarih hakkında resmi açıklama yapılmadı.

ABD ve Çin arasındaki ticaret gerginlikleri, ABD'nin Çinli teknoloji firması Huawei kara listeye alması ile yükselirken, ABD Başkanı Donald Trump, "çok tehlikeli" diye nitelendirdiği Huawei’in ABD-Çin ticaret anlaşması çerçevesinde çözülebileceğini söyledi.

Trump dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Huawei Technologies’e yönelik şikayetlerinin bir ABD-Çin ticaret anlaşması çerçevesinde çözülebileceğini ifade etti.

Trump, Çin ile yakın bir zamanda ticaret anlaşmasına varılması için "hala iyi bir olasılık" olduğunu vurguladı.

Bu gelişmelerin ardından Microsoft, kendi işletim sistemiyle çalışan ve firmanın farklı içeriklerine erişimi olan Huawei ürünleri siparişlerini askıya aldı. South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Microsoft işletim sistemi kullanılan Huawei cihazlarının güncelleme ve güvenlik hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.

Çinin en büyük yarı iletken üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) firması, ABD ve Çin arasıdanki ticaret savaşları sürerken, New York borsasından çekildiğini açıkladı. Firmanın Cuma günü yaptığı açıklamada, SMICın 3 Haziran tarihinde borsadan çekileceği belirtilirken neden olarak borsada listelenmesinin maliyetleri ve uyum problemleri gösterildi.

Yorumlar (0)