Robotik Ameliyat Dönemi Yakında Başlayacak

Robotla ameliyat etme dönemi, çok kısa bir zaman içerisinde hayatımıza tamamen giriş yapmış olacak.

TEKNOLOJİ 18.09.2016, 08:51 18.09.2016, 09:02
Robotik Ameliyat Dönemi Yakında Başlayacak
Teknoloji ve sanayinin ilerlemesiyle daima yol kat eden otomasyon sistemleri ve robotik ürünler, artık varlıklarını tıp sektöründe de hissettirecekler. Bu durum öyle bir noktaya ulaşacak ki, doktorlar robotları yöneterek en hatasız ameliyatı onlara yaptırmaya çalışacaklar. Bu durumun bir kulvar daha ilerisi, tüm işlemlerin robotlar tarafından öğrenilmiş tecrübelerle gerçekleştirilecek olmasıdır.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya kanallarında ve Dünya basınında yer alan Boston Dynamics' in robotunun neler yapabildiğini hepimiz gördük. Bu robot, tek ayak üstünde durmak dahil olmak üzere; bir çok insansı hareketi başarıyla yerine getirebiliyor.

Bir algı mekanizması, denge sistemi de bulunan bu robot ve benzerleri, çok yakında Tıp Dünyası' nda kendini kanıtlamış olacaklar. Önümüzdeki 10-20 yıllık süreç içerisinde, ameliyathaneler de ve hastanelerin bir çok alanında bu robotlarla karşılaşmamız muhtemel.

İnsansı faaliyetleriyle dikkat çekecek olan bu robotların farklı türevleri yalnızca Tıp sektörüne yönelik değil; trafik, iletişim, ulaşım, bakım ve yapım kulvarlarında dahi karşımıza çıkabilirler. Öyle ki insanların kaldırmasına imkan olmayan yüklerin taşınmasında da yine bu robotlardan faydalanılabilir.

Kamupersoneli.net | ANKARA


Yorumlar (0)