WhatsApp Kullanıcılarına Kötü Haber! Casus Yazılım Sayesinde Bilgileriniz Çalınmış Olabilir

Dünya genelinde en çok kullanıcısı bulunan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'da casus yazılım sayesinde kişisel bilgilerin çalınabileceği bildirildi. Yeni ortaya çıkan WhatsApp casus yazılımı konusunda kullanıcıları uyaran açıklama yapıldı.

TEKNOLOJİ 14.05.2019, 18:40
WhatsApp Kullanıcılarına Kötü Haber! Casus Yazılım Sayesinde Bilgileriniz Çalınmış Olabilir

Bilgisayar korsanları tarafından en çok kullanılan uygulamalardan olan WhatsApp üzerine ve telefonlardaki bütün bilgileri ele geçirebilecek casus yazlım yerleştirdikleri ifade edildi.

Konu hakkında Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp açıklama yaptı ve kullanıcıların siber saldırıya maruz kalmış olabileceklerini belirtti.

Şirket tarafından yapılan diğer açıklamada ise "üst düzey bir siber saldırı" olduğu ifade edildi ve WhatsApp yetkilileri 1,5 milyar kullanıcının WhatsApp uygulamasını güncellemesi uyarısında bulundu.

PEKİ BU GÜVENLİK AÇIĞI NASIL KULLANILABİLDİ?

Konu hakkında alınan bilgilere göre WhatsApp'ın sesli arama özelliği kullanıldı ve hedef kişi telefonu çaldırıldı bununla beraber aramaya yanıt verilmemiş olsa bile telefondan, telefona yayılarak uygulama veri tabanına indi.

Ayrıca Financial Times gazetesinde bulunan habere göre, kötü niyetli aramaların hedef kişiye ait cihazın son gelen aramalar listesinde olmadığı görüldü.

CASUS YAZILIM ARKASINDAN İSRAİL ÇIKTI

WhatsApp casus yazılımın arkasında bulunan şirket ise, İsrailli NSO Grup olarak bildirildi. Söz konusu şirket geçmişte "siber silah tüccarı" olarak tanınmıştı.

Şirketin Pegasus isimli yazılımının ise tek bir cihaz üzerinden konum, mikrofon ve kamera kayıtları gibi özelliğe direkt olarak el koyabilme özelliğine sahip olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)