Adalet Personeli

İstinaf Mahkemeleri 1400 Kişi Alacak

İstinaf ( Yargıtay ile ilk derece mahkemeleri arasında kurulacak üst derece mahkemelerince yapılacak olan yargısal denetimin adıdır. ) Mahkemelerine 1400 Kişi Alımından Bulunulacak.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ( HSYK ) , 20 Temmuz 2016 Çarşamba günü Türk yargısında yer alacak. İstinaf mahkemeleri ( Yargıtay ile ilk derece mahkemeleri arasında kurulacak üst derece mahkemelerince yapılacak olan yargısal denetimin adıdır. ) olarak adlandırılmış olan bölge adliye mahkemeleri (BAM)  ve bölge idare mahkemelerine ( BİM) ile ilgili kararneme hazırlıklarında artık sona gelinilmiş durumda.

HSYK ( Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu ) 1. Dairesi’ nin , ilk derece mahkemeleri olan adliye mahkemeleri tarafından verilmiş olan kararlara karşı yapılmış olan başvuruları inceleyen istinaf ( Yargıtay ile ilk derece mahkemeleri arasında kurulacak üst derece mahkemelerince yapılacak olan yargısal denetimin adıdır.) mahkemelerinde görev yapacak olan  hakim ve savcılar ile ilgili kararnamenin 18 Mart 2016 Cuma günü yayımlanması bekleniyor.

Bin dört yüz kişi alımı yapılacak.
BAM ( bölge adliye mahkemeleri ) için bin 45 kişi alımı , BİM ( bölge idare mahkemelerine ) ‘ de ise aşağı yukarı 300 kişi yargı mensubunun görev yapması planlanmaktadır.

Bu duruma göre HSYK ( Hakim Savcılar Yüksek Kurulu ) ‘ nın  çıkaracağı kararname içerisinde 1400 ( bin dört yüz ) civarında hakim ve savcıyı içine alacağı belirtilmektedir. Hakim Savcılar Yüksek Kurulu ‘ nun isimlerin belirlenmesi ve Yargıtay ve Danıştay tecrübesi olan kişilere öncelik vereceğini açıkladı. 

Kamupersoneli.net