Gündem

Regaip Kandili Ne Zaman ?

İslam alemi için önemli olan üç aylara girmemize kısa bir süre kaldı. Üç aylara girmemize kısa zaman kala vatandaşlar yılın ilk kandili olan Regaip Kandilinin ne zaman olduğunu merak ediyorlar.  
 
Regaip Kandili Ne Zaman ?  
 
Regaip Kandili Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesinde bulunan dini günler takviminde 7 Nisan 2016 Perşembe günü olarak belirtilmiştir. İslam alemi için önemli olan üç aylara giriş ise 8 Nisan 2016 tarihidir. Regaip Kandili bereketi bol üç ayların habercisidir. Ayrıca Recep ayının da ilk cuma gecesidir.  
 
Üç aylar birbiri ardına açılan rahmetli kapılardır. Üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan olarak ayrılmaktadır. Üç aylardan biri olan Ramazan ayında Müslümanlar ibadetlerini yerlerine getiriler. Bu ibadetler oruç tutmak sadece Ramazan ayında olan teravih namazını kılmak gibi ibadetlerdir.  
 
Regaip kelime anlamı olarak bir çok ihsan anlamına gelmektedir. Regaip Kandili bereketi, ihsanı ve fazileti bol olan bir gecedir. Regaip Arapça bir kelimedir. Reğa – be kökünden gelmektedir. Reğa – be kelime anlamı olarak da bir şeyi çok istemek arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. Recep ayının Perşembe gecesini Cumaya bağlayan gece Regaip Kandili olarak kutlanacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesinde yer alan dini günler takviminde Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesinin tarihleri de belli olmuştur. 
 
 Kamupersoneli.net