Spor

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru

EDİRNE (AA) – Olimpiyatlardan sonra en eski ve kesintisiz spor organizasyonu olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 655’incisi için davet afişleri basıldı.

“Bir Edirne Efsanesi – Dünya Kültür Mirası” sloganının yer aldığı afişte Edirne’nin abidevi simgesel eserleri Selimiye Camisi ve Meriç Köprüsü de yer alıyor. İki pehlivanın el ense pozisyonundaki fotoğrafının bulunduğu afişte Edirne Belediyesi, UNESCO, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Ağı logoları da var.

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali 18-24 Temmuz’da yapılacak. Pehlivanlar tarihi güreşler için çayıra 22 Temmuz’da çıkacak.

Afişlerin kentin çeşitli yerlerine asılmaya başlamasının ardından, protokol güreşlere “kırmızı dipli mum” geleneğiyle davet edilecek.

Temmuz ayı başlarında Valinin başkanlığında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Güreş Ağası Seyfettin Selim, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile muhalefet parti liderleri ve bakanları davet etmek üzere Ankara’ya gidecek.

– Kırkpınar efsanesi

Tarihi kaynaklara göre, Rumeli’nin fethini gerçekleştirecek akıncı birliklerinin öncü kuvvetlerini oluşturan 40 namlı asker, mola zamanlarında hem eğlenmek hem de kuvvetten düşmemek için bir anlamda idman saydıkları güreşe tutuşurlar.

Yine bir mola sırasında Edirne yakınlarındaki Ahıköy’de Ali ve Selim adındaki iki kardeş, saatlerce güreşmelerine rağmen yenişemez ve ısrarla birbirini kündeye getirmek üzere verdikleri mücadelede her ikisi de oldukları yerde canlarını verir. Akıncılar, iki kardeşi bir söğüt ağacının altına gömerek, vazifeleri gereği yollarına devam eder.

Yıllar sonra akıncılar, arkadaşlarının mezarını ziyaret için gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde bir pınar görürler ve burası bundan sonra Kırkpınar olarak anılmaya başlar.