Ekonomi

Aile Bakanı “Çeyiz Hesabı“ tanıtım toplantısında konuştu

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, “Annelere babalara sesleniyoruz, çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın, o çeyiz hesabı çocuğunuz için bir kanaviçedir, danteldir, karşılığı aynı zamanda çocuğunuzun da geleceğidir.” dedi.

Ramazanoğlu, bir otelde düzenlenen “‘Mutluluğa ve Geleceğe İlk İmza’ Çeyiz Hesabı” toplantısında yaptığı konuşmada, tarihin her döneminde evrensel niteliği haiz kurumların başında ailenin geldiğini vurguladı.

Ailenin toplumsal hayatın devamının sağlanması, nüfusun belirlenmesi, bireylerin sosyalleşmesi, kültürün gelecek nesillere aktarılması gibi çok önemli işlevler üstlendiğini dile getiren Ramazanoğlu, ailenin ve akrabalığın inşasında en önemli rolü evlilik kurumunun oynadığını söyledi.

Evlilik kurumunun önemine değinen Ramazanoğlu, ailenin, kadının, erkeğin, çocuğun, gencin ve yaşlının karşılıklı etkileşim halinde bulunduğu mekan olduğunu aktardı. Ramazanoğlu, iyilik, doğruluk, güzellik, adalet, merhamet adına atılan tohumların ailede beslendikçe güçlendiğini ve gelecek nesillere aktarıldığını belirtti.

Bakan Ramazanoğlu, yaşam süresinin uzaması, küreselleşme, kentleşme, istihdam ve iş gücüne katılımın artmasının, eğitim ve iş fırsatlarının çeşitlenmesinin gençlerin kariyer hedeflerine yönelmesine daha çok imkan sağladığını ifade etti.

Kadın istihdamını çok önemsediklerini vurgulayan Ramazanoğlu, nüfusun yüzde 50’sinin üretime katılmadığı toplumlarda yeterince gelişme beklenemeyeceğini söyledi.

Kadınların annelik gibi çok önemli bir toplumsal sorumluluğu olduğuna da işaret eden Ramazanoğlu, bir kadının aynı zamanda hem istihdama katılması hem de annelik görevini yapabilmesi için çalışan annelere müjdeler verdiklerini hatırlattı.

Ramazanoğlu, doğum sonrası ücretsiz izinlerden memurların yanı sıra işçilerin de faydalanabildiğini, kadınlar için esnek çalışma modeli de getirdiklerini kaydetti.

– “İki değil dört tane doğururdum”

Çalışan bir kadın olarak karşılaştığı güçlüklere değinen Bakan Ramazanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar esnek olmayan bir çalışma programımız vardı. Kadınlarımız hem anne hem çalışma hayatını birlikte sürdürmenin güçlüklerini yaşıyorlardı. Onlardan birisi de benim. Ben doktorum. Bir doktorun çalışma saatleri en zor şartlardan birisidir. Normal mesainin dışında bir de nöbetlerimiz var. Bu şartlar altında ben iki çocuk doğurdum. Hep aklımdan şunu geçirmişimdir, ‘keşke bugün çalışsam öğleden sonra eve gitsem kitap okusam, çocuklarım ile ilgilensem.’ Keşke bugün öyle bir esnek çalışma saati yaşına uygun olsaydım, bugün ben iki değil dört tane doğururdum.”

Aile kurmanın ortalama yaşının uzadığına dikkati çeken Ramazanoğlu, bunun aile kurmak için istihdam imkanı aranması, ilk evliliklerin ertelenmesi ve düzenli gelir getiren işlerin daha uzun eğitim gerektirmesinden kaynaklandığını belirtti.

Bakan Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

“Nüfusumuzun ortalama ilk evlenme yaşı nesilden nesile değişiklik göstermektedir. Ortalama ilk evlenme yaşı 1964-1968 yılları arasında doğan kadınlarda 20,2 iken 1984-1988 yılları arasında doğan kadınlarda 22’ye yükselmiştir. Bu durumda 60’lı yıllardan günümüze yaklaştıkça kadınların ilk evliliklerini daha ileri yaşlarda yaptıklarını görmekteyiz. İlk evlenme yaşının geçmişten günümüze arttığını gösteren diğer ölçü ise ortalama ilk evlenme yaşıdır. 2001’de erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşı 25,5 iken kadınlarda 22.2’dir. 2015’te TÜİK verilerine göre ise ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 27, kadınlarda ise 23,9’a yükselmiştir.”

– “Gençler tüm bankalara Türk lirası olarak hesap açtırabilecek”

Bu veriler doğrultusunda, aile kurumunun korunması, toplumsal değişimlere ayak uydurması ve daha da güçlenmesi için politikalar ürettiklerini anımsatan Ramazanoğlu, bunları uyguladıklarını söyledi.

Bu kapsamda “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı” hazırlandığına dikkati çeken Ramazanoğlu, maddi imkansızlıklar nedeniyle evliliklerin geciktirilmesinin önlenmesi, gençlerde evliliğin teşvik edilmesi hedefi belirlendiğini anlattı.

Ramazanoğlu, ilk defa evlenecek gençlerin evlilik masraflarını paylaşabilmek için hükümetin gençlere yönelik destek paketini hayata geçirdiğini vurgulayarak, “Çeyiz Hesabı” uygulaması ile gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlere devletin katkı payı sağlayacağını belirtti.

Katkı payının yüzde 20’ye varan oranlarda en fazla 5 bin Türk lirasına kadar yapılacağını, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak gençlerin bu uygulamadan yararlanabileceğini dile getiren Ramazanoğlu, gençlerin tüm bankalara Türk lirası olarak hesap açtırabileceğini söyledi.

– “Çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta”

Gençlerin evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca aylık en az 100, en fazla bin Türk lirası yatırmaları gerektiğini, ödemelerin üçer aylık veya aylık yapılabileceğini bildiren Ramazanoğlu, “Gençler evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde evlilik cüzdanları ve ilk evliliğine dair nüfus kayıtlarıyla bankaya başvurarak en geç 2 ay içerisinde hesaplarının bulunduğu bankadan paralarını devlet katkısıyla alabilecekler.” dedi.

Ailelere çağrıda bulunan Bakan Ramazanoğlu, “Eskiden bir gelenek vardır, özellikle bizim Ege’de şöyle bir deyim vardır, ‘Kız beşikte, çeyiz sandıkta.’ Artık biz bunu değiştiriyoruz, ‘çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta’ diyoruz. Anneler kızları için kanaviçe işler dantel yaparlar, sandıkta saklarlardı. Annelere babalara sesleniyoruz, çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın, o çeyiz hesabı çocuğunuz için bir kanaviçedir, danteldir, karşılığı aynı zamanda çocuğunuzun da geleceğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Çeyiz Hesabı uygulamasında emeği geçenlere teşekkür eden Ramazanoğlu, hesap açtıran bazı gençlere de banka cüzdanlarını verdi.

AA