Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suudi Türk Koordinasyon Konseyinde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Türk Koordinasyonu Konseyi için Suudi Arabistan’a gitti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi-Türk Koordinasyon Konseyi ile iki ülke ilişkilerinin bir üst seviyeye çıktığını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Kral Faysal Araştırmalar ve İslami Çalışmalar Merkezi tarafından Suudi Arabistan’ın eski Dışişleri Bakanı Suud bin Faysal’ın anısına düzenlenecek konferansa katılmak için geldiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bölgenin güvenliğinin Türkiye için önemli olduğunu ve bu yüzden bölgeye önem verdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, Suudi-Türk Koordinasyon Konseyi ile ilgili “Koordinasyon Konseyi mekanizması hem ilişkilerimizi bir üst seviyeye çıkarmıştır hem de iki ülkeyi ilgilendiren ikili ilişkiler ve bölgesel konuları daha sistematik, takvime bağlayarak sürdürme konusunda bir imkan sağlamıştır.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, konseyin işleyişiyle ilgili şunları kaydetti:

“Anlaşma çerçevesinde önümüzdeki süreçte çalışma grupları oluşturacağız. Diplomasiden ekonomiye, turizmden savunma sanayisine ve enerjiye kadar 8 önemli alan var. Eş başkanlığını ve koordinasyonunu eş başkanları olarak bizler (Suudi Arabistan ve Türkiye dışişleri bakanları) yapacağız. Bu alanlarda oluşturacağımız çalışma grupları kendi aralarında bir araya gelecekler. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak koordinasyonu sağlayacağız. Diğer ilgili bakan arkadaşlarımızı bir araya getireceğiz. Yılda bir kere bu kurulu toplamayı düşünüyoruz. Bir sene Suudi Arabistan’da olacak. Bir sene de Türkiye’de olacak. Biz dışişleri bakanlıkları olarak sadece bu amaç için yılda iki sefer bir araya geleceğiz.”

Bölge ülkeleriyle ilişkileri stratejik bir seviyeye çıkarmak için Türkiye olarak çaba sarf ettiklerini vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanının davetlisi olarak bu akşam Abu Dabi’ye gideceğini, ilerleyen süreçte Umman ve Lübnan gibi ülkelere de ziyaretler gerçekleştireceğini söyledi.

Körfez ülkeleriyle ilişkileri geliştirmek için Suudi Arabistan’ın rolünün çok önemli olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Kral Selman ile görüştüm. Kendisi ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13’üncü Zirvesi’nde alınan kararları değerlendirme fırsatımız oldu. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Türkiye’nin 5’inci toplantısı bu sene gerçekleştirilecek. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini değerlendirdik ve bölgesel konuları da ele aldık. Cenevre’de devam eden müzakereleri de görüşme fırsatımız oldu. Bu akşam (Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı) Riyad Hicap ile bir görüşme imkanım olacak. Kendilerinden de dinleyeceğiz. Suriye’deki kesin çözüm siyasi çözümdür. Arazide çatışmaların durdurulması konusunda ciddi sıkıntılar var. İnsani yardımın ulaştırılması konusunda da eskiye göre daha zorlu şartlar var. Bu şartlarda müzakereleri nasıl sürdürebiliriz, çözüm için nasıl çalışabiliriz konusunda ve diğer önemli konularda bu bölgenin ve İslam dünyasının önemli bir ülkesi olan Suudi Arabistan ile değerlendirme fırsatımız oldu.”

– Yemen’deki süreci destekliyoruz

Bölgedeki ülkelerin istikrarının Türkiye ve tüm kardeş ülkelerin istikrarı için önemli olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Yemen’deki süreci destekliyoruz. Kuveyt’te taraflar arasında doğrudan başlayan 3’üncü tur görüşme süreci nasıl gidiyor konusunda da bilgi alma fırsatımız oldu bugün. Libya’da yeni hükümet güvenoyu almaya çalışıyor. Libya’nın da ciddi sorunları var. Malum her yerde DAEŞ ve El-Kaide gibi aşırı örgütler var. Bu terör örgütlerine karşı o ülkelerin güvenliğini sağlayacak yerel veya milli güçlerin eğitimi konusunda neler yapabiliriz konusunda NATO ile de değerlendirme fırsatımız olmuştu. Yani bu ülkelerin istikrarı ve güveni için Türkiye ile Suudi Arabistan’ın özellikle daha yakın çalışması gerekiyor. Bugün bunu bir daha teyit ettik.”