Gündem

Terör Operasyonlarında Son Durum

Hakkâri, Şırnak, Mardin, Şırnak ve Bingöl’de PKK terör örgütüne yönelik devam eden operasyonlarda dün 10 terörist etkisiz hale getirildi.


Konu ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde dün yurt içindeki önemli olaylara dair bilgiler yer aldı.

Yapılan açıklamaya göre, Mardin’in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlar kapsamında, 4 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Böylece Nusaybin ilçesindeki operasyonda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 402’ye ulaşmış oldu.
Bunun yanı sıra, bölgede dün 10 el yapımı patlayıcı güvenlik güçleri tarafından imha edildi. Operasyonda etkisiz hale getirilen el yapımı patlayıcı sayısı 991’e çıktı.

Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından ise bir bina ateşe verildi. Ateşe verilen bina sayısı ilçede 74’e çıktı.

Şırnak’ta Devam Eden Operasyonlar

Şırnak’ta devam eden operasyonlarda, 2 terörist etkisiz hale getirildi, 2 terörist de teslim oldu. İldeki operasyonda, toplam 409 terörist etkisiz hale getirilmiş oldu.

Ayrıca, 10 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 580 adet kalaşnikof fişeği, bir tabanca şarjörü, 20 tabanca fişeği, dört el bombası ve iki el telsizi de operasyonlar sırasında ele geçirildi.

Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından da altı bina ateşe verildi. 23 el yapımı patlayıcının etkisiz hale getirildiği şehir merkezinde bugüne kadar toplam bin 116 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Bingöl’de Devam Eden Operasyonlar

Bingöl’de devam eden operasyonlarda 3 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi ve beraberlerinde üç kalaşnikof piyade tüfeği, 15 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 163 fişek, 6 el bombası ve 3 uzaktan el yapımı patlayıcı patlatma aleti ele geçirildi.

Güvenlik güçleri tarafından icra edilen operasyonlarda, bölücü terör örgütü mensupları tarafından tuzaklanmış Hakkari’de bir, Erzincan’da bir olmak üzere 2 el yapımı patlayıcı bulunarak imha edildi.

Bunun yanında, Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki operasyonda da bölücü terör örgütü mensubu teröristlerle temas sağlandı. Operasyonda, bir terörist etkisiz hale getirildi.

Ayrıca, Irak kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 5 terörist Şırnak’ın Silopi ilçesinde, bir terörist de Hakkari’de güvenlik güçlerine teslim oldu.

Mardin’de, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 PKK/PYD mensubu terörist gözaltına alındı. Operasyonda patlayıcı madde de ele geçirildi.

AA
Kamupersoneli.net  | Ankara