Politika

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?

 Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968 tarihinde Antalya, Alanya’da doğmuştur. Sekiz kardeştir. Baba adı Osman, anne adı Fatma’dır. Özel H. Emin Paşa Lisesi’ni bitirdi. Lisedeyken voleybol takımının kaptanıydı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldu. Eğitimine burslu olarak ABD’deki Long Island Üniversitesi’nde devam etti ve 1991 yılında “ekonomi” dalında master derecesini aldı ve bu üniversitede öğretim görevlisi olana kadar çalıştı. Amerika’dan dönünce bedelli askerlik yaptı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Avrupa Birliği Uzmanlığı”nı bitirdi. 1993 yılında aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nde doktorasına başladı. Sonra da Avrupa Birliği bursu ile London School of Economics’te “Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma” üzerine doktora yaptı. Amerika’ya gidince Brooklyn Türk Gücü takımında bulundu.


Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Eylül 1993 tarihinde Hülya Çavuşoğlu ile evlendi. 20 Eylül 1994 tarihinde Eylül İrem adında bir kızı oldu.

1995 yılına gelindiğinde ise Çevre Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kadrosunda görev yaptı. Sekiz ay kadar çalıştıktan sonra bıraktı, ticarete atıldı. Amerika ağırlıklı uluslararası ticaret yaptı. Sonra ürün çeşitliliği artınca İtalya, Almanya ve Kore bağlantıları da oldu. New York’ta bir home ofis oluşturdu.

Mevlüt Çavuşoğlu, (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyelerindendir. 2002, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde Antalya AKP milletvekili seçildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi içinde Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Vekili olarak görev yaptı.

2003 yılından bu yana Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu üyesi olan Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne 2010 yılında başkan oldu ve 2012 yılına kadar bu görevi yaptı. 2013 Ocak ayında Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu. Aynı zamanda Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı oldu. 25 Aralık 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı oldu.

2013 yılında Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından Ukrayna Devlet Liyakat Nişanıyla ödüllendirilmiştir.

25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Egemen Bağış’tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığı görevine atandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, İngilizce, Japonca ve Almanca bilmektedir.

29 Ağustos 2014 tarihinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında oluşturulan 62. T.C. Hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Antalya milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. 

Kamu haberleri, güncel, siyasi, ekonomi, kültür sanat, teknolojik, bilimsel ve daha birçok konudaki olaylardan haberdar olmak için her zaman ki gibi kamupersoneli.net sitesini takip edebilirsiniz. Dünya’yı avuçlara taşıyan telefonlarınıza, android uygulamamızı yüklemeniz takip etmekte fayda sağlayacaktır. 

Kamupersoneli.net | Ankara