Ekonomi

Emekli Olmayı Düşünenler Dikkat ! Emekli Maaşı Nasıl Arttırılır?

 Emekli Olmayı Düşünenler Dikkat ! Nasıl Fazla Maaş Alabilirsiniz? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli maaşı hesaplarken prim gün sayısı ve kazançları dikkate alıyor.  Söz konusu hesaplama yöntemi yüzünden emekli maaşını daha fazla almak isteyen vatandaşların prim ödeme günü ve sigortaya bildirilen esas kazancın yüksek tutulması gerekiyor. Çalışırken Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen prim emeklilik maaşının hesaplamasında büyük önem arz ediyor.

Maaşları Arttırmak için Çalışırken Dikkatli Olmak Gerekiyor

Asgari ücretten prim ödenmesi halinde, çalışan kişinin emekli maaşı senede 20-30 lira düşüş gösteriyor. 2008’den sonra 10 sene çalışan kişi 200-300 lira daha az maaş alma durumuyla karşılaşıyor. Emekli olan vatandaşa bağlanacak maaşın çalıştıkça düşmesini önlemek, ve söz konusu maaşı arttırmakta mümkün.

Patronların Tuzağına Düşmeyin!


SGK, Emekli maaşı hesaplaması yaparken aylık esas kazanca yani vergi ve diğer kesintiler söz konusu olmadan bildirilen brüt kazancı dikkate alıyor. Esas kazançlar belirlenirken sadece düzenli ödenen maaşlara bakılmıyor. Bu kazançlara ikramiye, prim , giyecek, yakacak yardımları , BES ve Özel sağlık sigortası primleri de emekli maaşına etki gösterebiliyor.  O yüzden yüksek maaş aldığınız iş yerinde sigorta primlerinizin maaşınıza göre yatırılmasına , asgari ücret üzerinden yatırılmamasına dikkat etmeniz emekli aylığınıza doğrudan etki edecektir.

Kamu haberleri, gündem haberleri, son dakika haberleri, emekli haberleri ve çok daha fazlası kamudan haberler merkezi kamupersoneli.net adresinde.

Kamupersoneli.net | Ankara