Sağlık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak'ın ekonomi değerlendirmesi çakıştı!

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Atakule’de gençlerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nın tüm sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan buluşmada 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Ekonomideki gidişata ilişkin açıklamalarda da bulunan Cumhurbaşkanı, “Bizim sıkıntımız enflasyon. Düşüş hafif de olsa başladı. Faizi aşağı düşürdükçe enflasyon aşağı düşecektir Patates, domates filan değil mesele” ifadelerini kullandı. “Ben de bir ekonomistim” diyen Erdoğan, “Keynes ve Smith’in iki ayrı yaklaşımı var. Birinin yaklaşımında enflasyon faiz doğru orantılıdır, diğerinde ters orantılıdır. Siz faizi azaltırsanız, enflasyon artar, artırırsanız azalır. Diğerinde de faizi azaltırsanız azalır. Benim iddiam budur” diye konuştu.

Aynı gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak NTV’de canlı yayında ekonomi gündemini değerlendirdi. Albayrak 2019 ekonomi gündemine dair beklentilerini açıkladı. Albayrak yaptığı açıklamalarda,

Faizlerin çok hızlı bir şekilde iyileşeceğini görüyorum, Ağustos- Eylül’de belki tek haneli enflasyonu göreceğiz. 2019’un ilk çeyreğinde pozitif büyüme görebiliriz. dedi. Bakan Albayrak bu yaptığı konuşmasında, enflasyonun ve faizlerin doğru orantılı olarak düşeceğinden yana görüş bildirerek bu bağlamda Piyasanın genelinde ciddi bir toparlanma göreceğini beyan etti. 

Cumhurbaşkanı faiz ile enflasyon’un ters orantılı olduğunu ”Siz faizi azaltırsanız, enflasyon artar, artırırsanız azalır. Diğerinde de faizi azaltırsanız azalır. Benim iddiam budur”  sözleri ile ifade ederken Bakan Albayrağın enflasyon ile faizin doğru orantılı olduğunu söylemesi dikkatten kaçmadı. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Berat Albayrak’ın ekonomi değerlendirmesi birbirine çakıştı! 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir