Ekonomi

Benzin, Doğalgaz ve Elektrik Zammı Hakkında Flaş Açıklama

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol açıklamasında Amerika’nın son 10 yıl içerisinde petrol ve doğalgaz üretimlerini hızlı bir şekilde artırdığını ve bu sayede dünyada bir numaralı üretici konumuna oturduğunu sözlerine ekledi.

Birol ayrıca ikinci evrenin başladığını belirterek Amerika’nın petrol üretimlerini artırması sayesinde 5 yıl içinde dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatı yapabilecek duruma gelebileceğini söyledi.

Birol konuya yönelik olarak açıklamasında ise;

“OPEC ve Rusya’nın oluşturduğu bir grup var. Bu grup, üretimi kısıtlayarak fiyatların yukarıya doğru çıkmasını istiyor.

Çünkü ekonomilerinin tamamı buna bağlı. ABD petrol üretimini ve doğal gazı artırdığı için bu hesaplar artık tutmamaya başladı.

Bütün bu kısma çabalarına rağmen fiyatlar ılımlı şekilde gidiyor. Hatta doğal gaz fiyatlarında aşağıya doğru bir baskı var.

Eğer Venezuela ve İran’da olanlar bundan 10 yıl önce yaşansaydı, üretim bu kadar düşmüş olsaydı, fiyatlar tavana çıkardı ama ilave petrol ve gaz üretimi geldiği için fiyatlar makul seviyelerde seyrediyor.

Bu senaryo önümüzdeki yıllarda da devam edecek, fiyatlar makul seviyede seyredecek. Bu vatandaş açısından güzel bir haber.” dedi.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMLANIYOR

Birol Doğalgaz ve elektrik hakkında yaptığı açıklamasında ise;

“Çok basit olarak söylemek gerekirse uluslararası petrol fiyatları yükselince birkaç gün içinde bizim pompadaki, istasyondaki benzin fiyatları yükseliyor.” dedi ve;

“Ondan 6 ay sonra kontratlarımız petrole bağlı olduğu için doğal gaz fiyatları yükseliyor.

Ondan bir ay sonra da elektrik fiyatları yükseliyor.

Yani direkt olarak petrol fiyatlarının yükselmesi kullandığımız arabanın benzinine, evdeki doğal gazlı ısınmaya veya kullandığımız elektrik faturasına hemen yansıyor. Fiyatların makul olması vatandaşların daha az enerji faturası ödemesine neden olacak.” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir