Ekonomi

ZUBİZU'da Turkcell Mobil Ödeme Dönemi Başladı

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, mobil ödemeyi güvenilir, her yerden erişilebilir ve kolay bir şekilde kullanılabilecek bir hizmet haline getirdiklerini, bunun ZUBİZU’da kullanılmaya başlandığını bildirdi. 


Terzioğlu, Doğuş Müşteri Sistemlerinin (DMS) hayata geçirdiği mobil uygulama ZUBİZU ile Turkcell’in iş birliğine ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iletişim alt yapısını herkesi kapsayacak şekilde her noktaya ulaştırmak gibi bir tutkularının bulunduğunu belirtti. 

Bu tutkuya bir tutkunun daha eklendiğine dikkati çeken Terzioğlu, “Bu tutku her yere ulaşma arzusunu finansal hizmetler için de gerçekleştirmek. Finansal hizmetler tarafında önemli hedeflerimiz var. Bunlardan biri tüketici finansman şirketimizde 10 hafta gibi kısa bir sürede bir sene içerisinde Türkiye’de verilen toplam tüketici finansman kontratlarının yüzde 55’ini tek başımıza başardık. Bu insanımızda olan arzuyu gösteriyor.” diye konuştu. 

Mobil ödemeyi güvenilir, her yerden erişilebilir ve kolay bir şekilde kullanılabilecek bir hizmet haline getirdiklerini anlatan Terzioğlu, bunun ZUBİZU’da kullanılmaya başlandığını dile getirdi. 

Terzioğlu, 4,5G’den sonra Türkiye’de internet hızının 10 kat yükseldiğini vurgulayarak, “Daha da önemlisi dünyada İstanbul 1 numaralı, Ankara 2 numaralı en hızlı mobil internet şebekelerinin olduğu şehirler. Bu insanımızda elektronik ticarete olan güveni artıracak.” dedi. –  “Ciromuzun yüzde 60-65’i İstanbul’dan”DMS Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Kaplan, Türkiye’de ilk kez mobil ödeme alt yapısının bir sadakat programında uygulanmaya başlandığını belirterek, müşterinin ödeme deneyimini değiştirecek adımın atıldığını kaydetti. 

Tanıtımı iki ay önce yapılan ve 1 milyonu aşkın kişinin akıllı telefonlarına indirdiği ZUBİZU uygulamasıyla, ilk günden itibaren üyelere kişiye özel fayda ve içerikler sunduğunu ifade eden Kaplan, şunları söyledi:

“Dünyada çok benzeri olmayan bir uygulama haline geldi. ZUBİZU 3 bine yakın noktada müşterileriyle buluşuyor. Türkiye’nin en iyi markaları bize hızla katıldı. Yeme içmeden eğlenceye, modadan kültür sanata 200’ü aşkın marka ZUBİZU’nun networkünde yer alıyor. 1800’ün üzerinde kampanya ile ZUBİZU müşterileriyle bir araya geldi. İçerikler her gün yenileniyor. Bu program marka konumlaması ve ürün özellikleri itibarıyla çok büyük ilgi gördü ve hızla yayıldı. Türkiye’de ilk defa bu kadar çok yazar kasa markası ile entegre olan bir uygulamadan bahsediyoruz. Mobil ödeme ile de müşterimizin ödeme deneyimini değiştiriyor. Şimdi restoran ile başlıyor daha sonra ise akaryakıt, perakende gibi bir çok deneyimi değiştirecek, bunu da hafta hafta gelişimini göreceksiniz. Bu uygulamanın ilk hayata geçeceği yer d.ream restoranları olacak. Turkcell’in Paycell alt yapısı ile yola çıktık.”

Kaplan, ZUBİZU uygulamasının cep telefonuna indirilip, kart numarası yüklendikten sonra d.ream restoranlarında mobil ödeme deneyiminin yaşanabileceğini anlatarak, dünyada 2020 yılında toplam kredi kartı ödemelerinin yaklaşık yüzde 7’sinin mobil ödemeden geçeceğinin öngörüldüğünü dile getirdi. 

Her şeyin dijitalleştiği bir ortamda cüzdanların dijitalleşmemesinin mümkün olmadığını aktaran Kaplan, kart bilgilerinin çalınmasıyla ilgili bir endişenin olmaması gerektiğini, Paycell’in alt yapısının güvenli olduğunu vurguladı.  

“Bu uygulama sadece yurt içinde mi olacak?” sorusu üzerine Kaplan, cironun yüzde 60-65’inin İstanbul’dan geldiğini ifade ederek, 81 ilde işlemlerinin gerçekleştiğini kaydetti. 

Kaplan,tanıtım yaptıktan sonra yurt dışından bunu nasıl başardıklarını sormak için gelen danışman firmalar ve bazı perakende gruplarından da bilgi isteyenlerin olduğunu aktararak, gelecek bir sene içinde yurt dışına açılma planının olmadığını ama gelecek yıllarda olabileceğini söyledi. – İlk uygulama d.ream restoranlarındaDoğuş Müşteri Sistemleri (DMS) Yönetim Kurulu üyesi İzi Adato ise Turkcell’in mobil ödeme alt yapısını kullanarak özel bir fonksiyonu hayata geçirdiklerini belirterek, “Mobil ödemenin, mobil uygulamalarla entegrasyonunun pazarı çok etkileyeceğini düşünüyoruz. Turkcell’in alt yapısını kullandık, ilk uygulama noktaları olarak da d.ream’i seçtik” dedi. 

d.ream Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Öztangut da yeme içme sektörününde doğal ihtiyacı karşılamanın yanı sıra teknolojinin işin içine girmeye başladığını aktararak, “ZUBİZU’nun hayata geçirdiği mobil ödeme sisteminin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Müşterilerimizin çok seveceğini düşünüyoruz.” diye konuştu. 

Turkcell Ödeme Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Melike Kara ise Türkiye’nin mobil ödeme çağına hazır olduğunu belirterek, Türkiye’de 59 milyon kredi kartı, 112 milyon banka kartı ve 2 milyon POS’un bulunduğunu kaydetti. 

Kara, Türkiye’de telefon sahipliğinin neredeyse yüzde 95’lere yaklaştığına, akıllı telefon oranının yüzde 60’lara geldiğine dikkati çekerek, mobil ödeme konusunda tüketici davranışlarının da pozitif yönde olduğunu söyledi. 

Paycell’in özellikleri hakkında bilgi veren Kara, şunları anlattı:

“Paycell tüm müşterilere açık, operatörün bir önemi yok. Banka bağımsız çünkü bütün banka kartları ve kredi kartları alt yapıya eklenebiliyor. Dileyen iş yerleri için müşteri kartı eklemeden Turkcell faturası veya TL bakiyesini kullanarak bile ödeme yapma imkanı sunuyor. Tüm ödeme markalarını kapsıyor. Tüm akıllı telefonlara uyumlu çalışıyor. Turkcell müşterileri için Turkcell’in akıllı yeteneklerini kullanarak eğer Turkcell networkünde iseniz tüm Paycell noktalarında sizi otomatik olarak tanıyor ve otomatik olarak öneriyor.”

AA
Kamupersoneli.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir