Gündem

Kırşehir, Kayseri, Nevşehir Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak? Kurban Bayramı Namazı Saatleri

2019 yılı kurban bayramı namazı saatleri araştırılmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 il kurban bayramı namazı saatleri açıklandı.

Kurban bayramı namazını kılarak bayramlarını idrak edecek vatandaşlar tarafından kurban bayramı namazının saat kaçta kılınacağı sorgulanıyor.

Kırşehir, Kayseri, Nevşehir’de kurban bayramı namazının saat kaçta kılınacağı yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Diyanet işleri başkanlığınca açıklanan saatlere göre Kırşehir, Kayseri, Nevşehir illerinde kılınacak kurban bayramı namazı saatleri netlik kazandı.

KIRŞEHİR, KAYSERİ VE NEVŞEHİR KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAATLERİ

Nevşehir’de kurban bayramı namazı saat 06.28’de kılınacaktır ve Kırşehir’de ise bayram namazının kılınacağı saat 06.29 olarak açıklandı.

Diğer yandan Kayseri bayram namazı saati ise 06.24 olarak bildirilmiştir.

PEKİ BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Kurban Bayramı namazının kılınışı ile Ramazan Bayramı namazının kılınışı arasında fark yoktur.

iŞTE KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

2) imam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikİnci Tekbir: ikinci defa “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Burdan sonra imam, gizlice “Euzü Besmele”, açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek’at:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek’atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir