Ekonomi

Fed Faiz indirimi sonrası Dolar ve Euro kurunda son durum! FED'in faiz kararı doları ve altını fiyatını nasıl etkiler?

FED faiz kararını açıkladı. FED 0,25 puanlık faiz indirimine gitti. ABD Merkez Bankası’nın 2 günlük toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan düşürerek % 1.75 – 2 aralığına indirmesi bekleniyordu. Açık Piyasa Komitesi (FOMC) dün başlayan toplantısı, bugün sona erdi.  Toplantı sonunda ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed faiz indirimini 25 baz puan şeklinde gerçekleştirdi. Böylece Fed fonlama faizi yüzde 1.75 – 2.00 aralığına indi.

Bugün sabah saatlerinde 5,66-5,67 bandında işlem gören Dolar/TL’nin Fed açıklaması sonrasında nasıl hareketleneceği merak ediliyordu. Fed’in 25 baz puan faiz indirimine gitmesiyle Dolar/TL’de kayda değer bir düşüş yaşanmadı.

18 Eylül 2019 Saat: 21.15 itibarı ile Dolar, Euro ve altın kurunda son durum:

DOLAR / TL : 5.6886 

EURO / TL : 6.2808

ALTIN ONS : 1497,61

Fed böylece 2019’da 2. kez faiz indirmiş olacak.  FED toplantısı ve toplantıdan çıkacak kararlar tüm dünya için önem taşıyor. Toplantıdan birkaç hafta önce faiz kararına ilişkin ipuçları da piyasada fiyatlanmalara sebep oluyor. Bu yüzden toplantı tarihlerini önceden bilmek ve hazırlıklı olmak önemli.

FED toplantı tarihleri resmi internet sitesinde yayınlanıyor. Yayınlananan takvime göre 2019 yılındaki toplantı tarihleri şöyle:

Toplantı: 29 Ocak – 30 Ocak

Toplantı: 19 Mart – 20 Mart

Toplantı: 30 Nisan – 1 Mayıs

Toplantı: 18 Haziran – 19 Haziran

Toplantı: 30 Temmuz – 31 Temmuz

Toplantı: 17 Eylül – 18 Eylül

Toplantı: 29 Ekim – 30 Ekim

Toplantı: 10 Aralık – 11 Aralık

FED Faiz Kararı Neden Önemli?
Fed faiz kararı ve açıklamalarının bu kadar önem taşımasının başlıca sebebi, dünyanın en büyük ekonomik gücü olan ABD’nin para politikasını şekillendirmesidir. Fed’in alacağı kararlar ABD ile sınırlı değildir. Çünkü dolara yön verir.Tüm dünyadan birçok insan Fed faiz artırır mı sorusunu düşünerek hareket etmektedir? Fed faiz artırırsa dolar ne olur, altın ne olur gibi senaryoları hesaplayarak yatırımlarını yönlendirmeye çalışır.

Bu yüzden Fed faiz kararı da ekonomi dünyasında en çok takip edilen konulardan biridir. Hatta bırakın fed faiz kararı açıklamasını, faiz artırımı olabileceğine yönelik bir demeç bile doların hareketlenmesine sebep olur. Bu demeçin hangi yetkili tarafından yapıldığı da ayrıca önem taşır. Örneğin bu açıklama Fed başkanı tarafından yapılıyorsa önemli dolarda önemli hareketler görebiliriz.

Ülkelerin dış ticaretlerinde dolar kullanması ve günümüzün en önemli kaynaklarından petrolün satışının dolar üzerinden yapılması Fed açıklaması ve kararlarının etkisini tüm dünyaya yayar.

Olumsuz yönü ise ABD ekonomisindeki sarsıntı diğer ülkelerde de fazlasıyla hissedilir. Özellikle yurt dışından sermaye bulmak zorunda olan, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler bu etkileri çok daha fazlasıyla hisseder. Gelişmekte olan ülkeler cari açığı dengelemek için dış finansmana ihtiyaç duyarlar.

Fed toplantısında 3 konu takip edilecek

CIBC Capital Markets Kıdemli Ekonomisti Avery Shenfeld “Asıl ilginç olan bundan sonrasına dair vereceği ipuçları olacak” dedi. Fed toplantısında ekonomistler ve yatırımcılar 3 kritik konuyu takip edecek;

1 – Bu yıl başka bir faiz indirim sinyali olacak mı?

Ekonomistler bu konuda bölünmüş durumda. Faiz indirimi sinyali için bakılacak en iyi yer noktasal grafikler yani dot plot tahminleri. Haziran ayındaki tahminlerde Fed yetkilileri bu yıl için faiz indirimi öngörmemişti. Bu kez noktasal grafiğin faiz indirimine işaret etmesi, dolayısıyla birçok Fed yetkilisinin projeksiyonlarını düşürmesi bekleniyor.

Bank of the West Kıdemli Ekonomisti Scott Anderson dot plot’un bu yıl bir indirime daha işaret etmesini bekliyor.

Fed Faiz indirimi sonrası Dolar ve Euro kurunda son durum! FED'in faiz kararı doları ve altını fiyatını nasıl etkiler?

2- Basın toplantısı

Eski Fed çalışanlarından David Wilcox Başkan Jerome Powell’ın Temmuz’da yaptığı ‘Fed ılımlı gevşeme patikasında’ mesajına bağlı kalabileceği görüşünde.  Powell Temmuz’daki faiz indirimini ‘döngü ortası ayarlaması’ olarak nitelemişti ancak bu söylemden vazgeçebileeği belirtiliyor.

3 – Kaç kişi muhalefet edecek?

İyi gelen ekonomik veriler ve tahvil faizlerindeki yükseliş sadece ufak bir azınlığın faiz artışından yana olabileceği belirtiliyor. Temmuz’daki toplantıda Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren faiz indirimine karşı oy kullanmıştı.

Grant Thornton Kıdemli Ekonomisti Diane Swonk Eylül’de de buna benzer durum olacağını söyledi.

Fed kararı Türkiye saatiyle 21:00’de açıklanacak. (Marketwatch)

Fed Faiz indirimi sonrası Dolar ve Euro kurunda son durum! FED'in faiz kararı doları ve altını fiyatını nasıl etkiler?

FED Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Genel olarak Fed faiz artırırsa dolar artar. Çünkü bir ülkede faizin artması durumunda paranızı riske atmadan faiz üzerinden değerlendirme şansınız da olacaktır. Böylece size daha çok faiz veren ülkenin para biriminde paranızı tutmanız mantıklı olur. Ancak çok faiz veren ülkelerin bir kısmı güvenli olmayabilir. Ekonomileri sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle yatırımcılar bu tarz gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelere gitmeye korkar.

Eğer gelişmiş bir ülke olarak ABD için Fed faiz artırırsa dolar artacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, önceden fiyatlanma meselesidir. Eğer faiz artırımı konusunda kararlı bir Fed açıklaması önceden gelmişse, yani iş sadece faiz kararı açıklamaya kalmışsa o zaman bu durum önceden fiyatlanır.

Önden yer kapmak isteyen yatırımcılar nasıl olsa faiz artırımı garanti gözüyle bakıp dolara yatırım yaparak doların artmasını sağlar. Fed faiz kararı geldiğinde de dolarda gevşeme olur ve fiyatlar düşmeye başlayabilir. Geçenlerde bunun bir örneğini yaşadık. Bu duruma karşı dikkatli olmakta fayda var.

Aşağıdaki grafikte Fed faiz kararı ve dolar endeksi arasındaki ilişkiyi tarihsel olarak görebilirsiniz. Dolar fiyatlarını nelerin etilediği hakkında daha kapsamlı bilgiler için dolar ne olur yazımı okuyabilirsiniz.

18 Eylül 2019 Fed Faiz Kararı -ABD Başkanı Trump’ın son dönemde FED’e faiz indirme yönünde yoğun baskıları bulunuyor. Arka arkaya attığı tweetler ve piyasadaki gelişmeler nedeniyle 18 Eylül 2019 Türkiye saati ile 21.00’da FED’in faiz indirmesi bekleniyor. Açıklama saat 21:30’da yapılacak.

FED faiz indirirse11 yıl aradan sonra ikinci kez faiz indirimi yapılmış olacak. İlkini 31 Temmuz 2019’da gerçekleştirmişti.

FED faiz indirirse dolar ne olur?

Öncelikle şu konuya dikkat etmek gerekiyor. FED’in faiz indirimi bir sürpriz olmayacak. İstanbul serbest piyasada dolar 5,7020 liradan, euro 6,3120 liradan güne başladı.Kapalıçarşı’da 5,7000 liradan alınan dolar, 5,7020 liradan satılıyor. 6,3100 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 6,3120 lira olarak belirlendi. Dün kapanışta doların satış fiyatı 5,7000 lira, euronun satış fiyatı ise 6,2950 lira olmuştu.

Dolayısıyla bu 25 baz puan indirim kararı dolarda önemli bir düşüşe sebep olmayabilir çünkü bu karar beklendiği için zaten bir süredir fiyatlanıyordu. 50 baz puan indirim gelirse bir miktar daha düşüş görmemiz olası.

Doların düşmesi için en önemli etken gelecek faiz kararından ziyade sonraki faiz kararları için verilecek ipuçları. Örneğin; 25 baz puan faiz kararı dolar fiyatlarını daha fazla düşürmeyebilir ancak sonraki FED toplantılarından da faiz indiriminin gündemde olacağı yönünde açıklamalar gelirse doların düşmeye devam etmesini sağlayacak olan budur.

Tüm bunlara rağmen FED, bağımsızlığını vurgulamak ve Trump’ın baskısına boyun eğmediğini göstermek için faiz indirmeme kararı da alabilir. Bu durum piyasalarda beklenmediği için doların yükselmesine sebep olur.

FED Faiz Artırırsa Altın Ne Olur?

Fed faiz kararı altın fiyatlarını da etkilemektedir. Çünkü genel çerçeve itibariyle altın ve doların ters olarak hareket ettiğini görmekteyiz. Burada kastedilen gram altın değil ons altındır. Özellikle 90lar sonrasında Fed faiz kararı ve altın fiyatları arasındaki ters ilişkiyi görebilmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir