Gündem

Hileli gıdaya hapis cezası mı geliyor?

TBMM kantininde sahte bal iddiası ile ateşlenmişti tartışmanın fitili. Para cezalarının caydırıcı olmadığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hileli ürün üretenlere hapis cezası getirilmeli dedi ve yasa hazırlığından söz etti. CHP’li Ömer Fethi Gürer ise 1 yıldır mecliste bekleyen yasa tasarısı teklifini hatırlattı ve hodri meydan dedi.

CHP’li Gürer; hileli gıdaya hapis cezası ile ilgili verilen teklif hakkında ‘’vermiş olduğumuz kanun teklifi mecliste görüşülsün, hileli ürün satanların bundan sonra caydırıcı bir cezaya çarptırılması gerçekleşsin. Hileli gıda yapanlara 5 yıl hapis cezası getirme teklifimiz 1 yıldır mecliste bekliyor’’ ifadelerini kullandı.

Tereyağından yoğurda, peynirden ete, şekere kadar yüzlerce üründe hile var dedi vekiller. Pakdemirli denetim yapıyoruz dedi ama yasalarda ki eksiklik nedeni ile mücadelede eksik kalındığından dert yandı.

Hileli gıda tartışmaları sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık “ürün bazlı” gıda kontrollerine ilk olarak Ankara’daki bir entegre et tesisinde yaptığı denetimle başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ekipler ürünlerden numune alarak fiziki kontrollerini gerçekleştirdi.

Hileli gıdaya hapis cezası mı geliyor?

Türkiye’de bir ilk olan ürün bazlı gıda denetimi 1 hafta boyunca Türkiye genelindeki birçok işletmede yapılacak. Yapılan denetimler sonucunda numunesi alınan ürünlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda, ilgili firmalara para cezası uygulanacak ve isimleri kamuoyuyla paylaşılacak.

DENETİMLER HABERSİZ YAPILIYOR

Hileli gıdaya hapis cezası mı geliyor?

Hangi ürün grubunda ne gibi riskler görüldü, bunlar yıl içindeki ve geçmiş yıllardaki verilerle karşılaştırılarak masaya yatırılıyor, böylece bir sonraki yılın denetim ve numune alma planı şekilleniyor. Denetimler kesinlikle haber vermeden gerçekleştiriliyor.

ÜLKE GENELİNDE DENETİMLER SÜRECEK

Ankara’nın yanı sıra ürün bazlı ilk kontroller İstanbul, İzmir, Erzurum, Gaziantep, Samsun, Antalya başta olmak üzere ülke genelindeki birçok tesiste gerçekleştirildi. “Ürün bazlı” denetimlere gelecek günlerde de devam edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir