Dünya

Pentagon yalanladı: “Irak’tan çekilmiyoruz!”

Reuters haber ajansı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak’tan çekilme kararı aldığını bildirdi. Ancak daha sonra Pentagon’dan yapılan açıklamada Irak’tan çekilme durumunun söz konusu olmadığı belirtildi.  

Pentagon yalanladı: “Irak’tan çekilmiyoruz!”

Bakan Esper, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile Pentagon’da gazetecilerle bir araya geldi. ABD’nin kuvvetlerini takviye etmek üzere bölgeye asker kaydırdığını aktaran Esper, sosyal medyada dolaşan mektupla ilgili, “Irak’tan çekilme ile ilgili herhangi bir karar söz konusu değil. Mektubun ne olduğunu bilmiyoruz, mektubu araştırıyoruz ancak çekilme ile ilgili bir karar veya planımız da yok” diye konuştu. 

Esper mektupla ilgili ayrıca, “Bölgede kuvvetlerimizi yeniden konumlandırıyoruz. Bunun ötesinde bu mektubu bir kez okudum. Mektubun gerçekliği hakkında size bir şey diyemem ama size şunu diyebilirim, mektup bizim pozisyonumuzla örtüşmüyor” yorumunu yaptı. Basın toplantısından kısa süre sonra Basın Ofisine geri gelen Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise “Henüz şimdi CENTCOM Komutanı Orgeneral (Kenneth) McKenzie ile konuştum. ‘Mektup tamamen imzasız, taslak ve yanlış ifadeler kullanılmış. Kuvvet hareketliliği konusunda bilgi vermek için Iraklı üst düzey yetkililere gönderilecekti. Yanlış kelimeler seçilmiş, yanlışlık olmuş’ dedi” bilgisini paylaştı. ABD’nin Irak Görev Gücü Komutanının Irak hükümetine bir mektup yazarak, Irak Parlamentosu ve Başbakanlığının talebi üzerine Irak’tan çekileceklerini bildirdiği iddia edilmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir