Gündem

İçişleri Bakanı Soylu açıkladı:''Acil kira yardımı bugün depremzedelerin hesabına gönderilecek!''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Elazığ Valiliğinde basın toplantısı düzenledi. Son dakika haberine göre yapılan açıklamada Bakan Soylu’nun deprem bölgesine yapacağı yardım açıklaması dikkat çekti.  İlk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderileceğini belirtti. Dün geceden itibaren Elazığ’ın bütün köylerine tek tek yeniden ulaştıklarını ve çadır eksiklerinin giderildiğini belirten Soylu “Isıtıcı, battaniye ve koli içinde gıda göndermek isteyenler başımızın üstündedir. Onun dışında biz her şeyi karşılıyoruz. ” dedi. Soylu, enkazı elleriyle kazıp depremzedeleri kurtaran Suriyeli Mahmud ve ailesine vatandaşlık verilmesi için işlemlere de başlandığını söyledi.

Bakan Soylu’nun açıklamaları şöyle;

Tüm köylerin çadır ihtiyaçları karşılandı. 3 İHA ve helikopter sürekli keşif yapıyor. Kira yardımları bugün hesaplarına gönderilecek, gönderilmeye devam edilecek. İlk yıkılan 58 binanın kira yardımı bugün yapılacak. Eşyalarını alamayanlara da 30 bin liralık eşya yardımı da gönderilecek. Diğer yardımlar gıda gerçekleştirilmiş olacak. Bütün vatandaşlarımızı sivil kuruluşlarımız elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Biz yardımların tamamını AFAD eliyle koordine etmeye çalışıyoruz. İlgili yerlere hemen göndermeye çalışıyoruz.Ancak vatandaşlarımızdan isteğimiz şudur. Depolarımızda 500 arkadaşımız çalışıyor. Biz bazı eski giysilerin gönderilmesini istemiyoruz. Bunları veremeyiz. Farklı malzemelerde gönderiliyor. Bu bizim zorlandığımız konu. Isıtıcı, battaniye ve koli içinde gıda göndermek isteyenler başımızın üstündedir. Onun dışında biz her şeyi karşılıyoruz.

Her evin önüne bir çadır kurmaya çalışırsak zorlanacağız. Yapmamız gereken toplu barınma merkezleri. Çünkü biz onların önüne aş evi kurabiliyoruz. Burada benim arzum, biz dün gece yarısına kadar sonra bakanlarımızla tekrar toplantı yaptık, alanları gezdik, spor tesislerini gezdik. Diğer alanları gezdik. İstirhamımız bu toplu barınma alanlarını sağlamak. Elazığ spor tesislerinin yanında bin konterynırlık geçici konuklama alanı oluşturacağız diye. Çünkü yıkacağımız epey bina var. Malatya’da 5 bin konteynerlik alanımız var bu bize yeter. Elazığ’da bin demiştik, bunu bin daha artırıyoruz. “”Battalgazi’nin kırsal mahallelerini bu genel etkinlik alanı içerisine alıyoruz. Tarım Bakanlığımız da özellikle STK’lar ile beraber hayvanları zarar gören çiftçilere ulaşıyorlar. Onlara geniş hayvan barınakları yapmaya çalışıyorlar.

SURİYELİ MAHMUD İÇİN VATANDAŞLIK

Elazığ depreminin yaşanmasının hemen ardından Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binaya koşan ve elleriyle kazarak enkazdan depremzedeleri kurtaran Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud ile ilgili İçişleri Bakanı Soylu,”Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğümüz, Suriyeli kardeşimiz Mahmud ve ailesinin vatandaşlık işlemlerine başladı.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir