Gündem

Kızılay’ın Ensar Vakfı'na 7 milyon 925 bin dolar para aktardığı ortaya çıktı!

Kızılay’ın, Başkentgaz ile yaptığı protokol ortaya çıktı.

Kızılay’ın Başkentgaz tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarının Ensar Vakfı‘na aktarılması noktasında kendisine Başkentgaz tarafından muvaffakat verildiği ve Başkentgaz’ın bu doğrultuda 29.12.2017 tarihli ve altında dönemin Başkentgaz‘ın Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzası ile gönderilen belge ile Kızılay‘a tam 8 milyon dolar bağışladığı ortaya çıktı.

Bağışın perde arkasından yurt yapımı çıktı.

Başkentgaz tarafından Kızılay’a gönderilen belgede Başkentgaz‘ın Türk Kızılay’ın hesaplarında 27.12.2017 tarihinde 8 milyon dolar aktardığını belirtilirken, yatırılan 8 milyon doların sadece 75 bin dolarının Kızılay faaliyetlerinde kullanılmasına, geriye kalan 7 milyon 825 bin doların ise Türk Kızılayı ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat edildiği belirtildi.

Böylece, Kızılay üzerinden Başkentgaz‘ın Ensar Vakfı‘na mali destek sağlamış olduğu da ortaya çıktı.

KIZILAY “VERGİ” CENNETİ

Kızılay’ın Ensar Vakfı'na 7 milyon 925 bin dolar para aktardığı ortaya çıktı!

Kızılay‘a yapılan tüm bağışlar tamamen vergiden düşebiliyor. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Torunlar GYO’nun satın aldığı Başkentgaz 8 milyon TL’yi önce Kızılay‘a yatırarak vergiden düşüyor.

Arkasından ise paranın Kızılay’ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 825 bin Dolar tutarındaki kısmının Kızılay hesabından asıl amaçlanan yere yani Ensar Vakfı’na aktarılması için muvafakat vermiş oluyor.

Böylece hem Başkentgaz’ın sahibi Torunlar GYO 8 milyon dolar vergiden düşüyor, hem de Ensar Vakfı’na mali kaynak aktarımı sağlanmış oluyor.

Paranın ilk olarak aktarıldığı Kızılay’ın tüzüğündeki tanımlanan görev ve sorumluluk alanlarında “Cami, yurt yaptırmak” gibi bir görev tanımlaması bulunmuyor.

Bu nedenle; belgeden Ensar Vakfı ile Kızılay arasında yapıldığı anlaşılan “Yurt yaptırma” protokolü Kızılay’ın görev ve sorumluluk alanı dışında kalıyor.

“Bağışı yapan firmanın isteği”

Kahraman, yayınladığı belgelere şu notları ekledi:

1- Servis ettikleri belge Kızılay’a ait değil.

2- Belge dedikleri Dilekçe, bağışı yapan firmaya ait.

3- Bağışı yapan firma, 75 bin dolarını Kızılay, kalan kısmını ise Kızılay ve Ensar Vakfı öğrenci yurdu yapması şartıyla bağışlıyor.

Elazığ depreminden dakikalar sonrasında halktan para toplamaya çalışan Kızılay’ın Boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşke aylık 12 bin dolar kira verdiğini, Menzil tarikatı destekçisi şirkete 700 milyonluk Kızılay ihalesi verdiğini, MÜSİAD’a ait hasarlı bir binayı 110 bin TL’ye kiraladığını, Kızılay’a elindeki tüm gayrimenkulleri satma olanağı verildiğini, uçmayan uçağa 245 bin dolar verdiğini ve İdlib’de Heyet Tahrir’uş Şam adlı cihatçı örgüt için para topladığı medya organlarında yer almıştı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın, Elazığ’da meydana gelen depremin hemen ardından Twitter hesabı üzerinden yurttaşlardan para talep etmesi tepkilere neden olmuştu.

Kınık, paylaşımında “Bölgedeki vatandaşlarımızın olumsuz şartlardan korunması için ihtiyaç duyulan malzemeleri bölgeye sevk ediyoruz. @Kizilay Destekleriniz için Deprem yaIn 2868’e sms yollayın 10₺ katkıda bulunun. Dilediğiniz kadar gönderebilirsiniz. Gün dayanışma günü” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir