Dünya

Koronavirüsü, “Su altında nefes almaya çalışmak” olarak tanımladı

Virüsü ağır bir şekilde yaşayan İtalya’da her gün vaka sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Dün akşam açıklanan verilere göre İtalya’da salgın sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bini geçti. 38 yaşındaki Fausto Russo, 8 Mart 2020’den beri İtalya’da koronavirüs tedavisi görüyor. 18 gündür hastanede tedavi gören Russo, “Bu virüs, semptomları olmayanların ayaklarıyla yürüyor” diyerek yaşadıklarının çok zor olduğunu açıkladı.

KRONİK RAHATSIZLIĞI YOK

Uzmanların, Covid-19 salgını ile ilgili yaptığı açıklamaya göre kronik hastalığı olan kişilerin, yüksek risk grubunda olduğunu açıkladı. Ancak 38 yaşındaki Russo’nun yaşı da sağlık geçmişi de hastalık için uygun değildi. Yakın zamanda hasta olan biriyle de temasa geçmediğini söyleyen Fausto, “Ateşim en son 10 yıl önce yükselmişti” diyerek, kolay kolay hastalanmadığını ifade etti. 5 Mart’ta ateşi yükselen Russo, 3 gün sonra koronavirüsü teşhisiyle hastaneye kaldırıldı.

Koronavirüsü, “Su altında nefes almaya çalışmak” olarak tanımladı

ZAMAN GEÇMİYOR

Russo, tedavi sırasında zamanın geçmediğini ve çok zorlandığını söyledi. Hastanede geçirdiği zor zamanları, “O balona benzeyen başlıkla 6 gün 6 gece geçirdim. Hayal etmek ve anlamak çok zor. Zaman geçmiyor. Hayatım boyunca unutmayacağım zor bir durum bu” şeklinde açıkladı.

SU ALTINDA NEFES ALMAYA ÇALIŞMAK

Koronavirüsü, “Su altında nefes almaya çalışmak” olarak tanımladı

38 yaşındaki hasta, hastalığı, “Koronavirüs taşıyan binlerce kişi normal durumda, normal bir biçimde hayatlarını sürdürüyorlar. Bu virüs, akciğerleri ele geçirince sorun yaratıyor. Akciğerlere agresif biçimde saldırıyor. Çok ağır bir zatürreye dönüşüyor. Koronavirüsün yol açtığı zatürre yıkıcı, çok güçlü. Nefes alamama hissi çok çirkin. Su altında nefes almaya çalışmak gibi” şeklinde, yorumladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir