Dünya

Corona virüsü ardından şimdi de Lassa salgını çıktı! Ölüm oranları korkutmaya başladı

Koronavirüs, etkisini henüz kaybetmeden Batı Afrika’da yeni bir salgın türü ortaya çıktı. Hayvandan insana geçtiği bilinen lassa salgınında vaka ve ölüm sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Salgının her yıl yaşandığını söyleyen uzmanlar, özellikle vakaların Kasım – Mayıs ayları arasında yükselişe geçtiğini belirttiler.

HER YIL OLUYOR

Salgının ilk olarak 1969 yılında ortaya çıktığı söyleniyor. Geçtiğimiz yıl, Salgının çıkış yeri olan Nijerya’da, hükümet tarafından acil durum ilan edilmişti. Dünya koronavirüs salgınıyla uğraşmaya devam ederken, Nijerya aynı zamanda lassa salgınıyla uğraşıyor. Geçtiğimiz yıl 129 kişinin hayatını kaybetmişti.

Corona virüsü ardından şimdi de Lassa salgını çıktı! Ölüm oranları korkutmaya başladı

SALGIN 29 EYALETE YAYILDI

Nijerya hastalık Kontrol Merkezi’nin yapmış olduğu açıklamaya göre lassa salgını şu anda 29 eyalete yayılmış durumda. Vakanın 932, ölüm sayısının 176 kişiye ulaştığı salgında, hastalık süresi 2 – 21 gün arasında değişiyor.

İNSANDAN İNSANA GEÇİYOR

Fare dışkısından insanlara geçtiği bilinen bu salgın, insandan insana da geçebiliyor. Kişi salgına yakalandığı zaman kanamalı yüksek ateş sebebiyle hayatını kaybediyor. Nijerya’daki yetkililer vatandaşlarının daha dikkatli olması ve hayvanlarla temasta bulunmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir