Gündem

Cumhurbaşkanı, Şehit ve Gazileri Andı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü yayınladığı telgraf mesajında ve twitter hesabından kutladı.Erdoğan telgraf mesajında şu sözleri kaydetti:

“Şanlıurfa ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal Mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla tarihe mal olan, tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarıyla, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir.

“Kurtuluş Savaşımızda, Urfa ve Urfalılar “Şanlı” unvanı almayı hak eden kahramanlıkları ve fedakârlıklarıyla ölümsüzleşmiş, aziz milletimizin gönlünde eşsiz bir yer edinmiştir. Böyle kutlu bir anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla, İstiklal savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.”

“Şanlıurfa’nın bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum. İstiklal Harbimizin en kasvetli dönemlerinde kadını erkeği, genci yaşlısıyla Urfalı kardeşlerimin kazandığı zafer, tüm milletimize umut aşılamıştır. Urfa, bir yıllık topyekün kıyamın ardından tamamen kendi direnişiyle düşmanı topraklarından söküp atmıştır. Çünkü Urfa, sadece sabır timsali Eyüp Peygamber’in değil, aynı zamanda inancı uğruna ateşe atılmayı göze alan Hazreti İbrahim’in de şehridir. Urfa’nın bu dönemde sergilediği destansı direniş, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine ‘şanlı’ unvanı verilerek, özellikle takdir edilmiştir. Bundan tam bir asır önce mücadeleleriyle cesaretleriyle Urfa’yı Şanlıurfa yapan tüm kahramanları, tüm istiklal sevdalılarını minnetle yad ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Twitter hesabından şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı olarak Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluş yıldönümünü kutluyoruz. Kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm Şanlıurfalı vatandaşlarımıza saygılarımızı sunuyoruz.” 

Cumhurbaşkanı, Şehit ve Gazileri Andı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir