Dünya

Almanya Başbakanı Merkel: Covid-19 Salgınında Hala Başlangıç Noktasındayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaptığı konuşmada, corona virüs ile mücadelenin yarattığı zorluklardan ve süreç hakkında değerlendirmelerde bulundu. Corona virüs (Covid-19) önlemlerinin insanları sıkıntıya soktuğunu ifade eden Merkel, “Ancak, salgının son aşamasında yaşamıyoruz, hala başlangıçtayız. Salgınla uzun süre yaşamak zorunda kalacağız.” şeklinde konuştu. 

Merkel, alınan önlemleri kendisini de zorladığını aktararak, karşılıklı güvenin oluşturulmasının ne kadar değerli olduğunu ifade etti. Merkel, “Sağlık sistemimiz şimdiye kadar bu sınamaya direnebildi.” dedi.

AŞININ FİYATI UYGUN OLMALI

Başbakan Merkel yaptığı değerlendirmelerde, Covid-19 tedavisinde kullanılacak aşının üretiminden de bahsetti. Merkel, “Bilimin milliyeti olmaz. Bilim insanlığa hizmet eder. Bu nedenle, bir aşı bulunduğunda herkese sunulmalı ve fiyatı uygun olması gerekir.” sözlerini dile getirdi.

Merkel, Covid-19 için alınan tedbirlere kolayca karar verilmediğini belirterek, “Bu salgın demokrasiye bir dayatma. Çünkü temel hak ve ihtiyaçlarımızı sınırlıyor. Görev sürem boyunca böyle bir kararı almakta bu kadar zorlanmamıştım ama bu zorunluydu.” dedi.

Angela Merkel, Covid-19 önlemlerinin hızlıca hafifletilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Uyarmak benim görevim. Şimdi başardıklarımızı kaybedemeyiz ve bir geriye gidiş riskiyle karşılaşmayalım.” şeklinde ifade etti. 

AB İÇERİSİNDE ORTAK BORÇLANMAYA KARŞI

Başbakan Merkel,  Avrupa Birliği (AB) bünyesinde gerçekleştirilen Covid-19 tahvil müzakerelerinden de bahsetti ve AB içerisinde ortak borçlanmaya karşı olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Merkel konuya dair “Ortak borçlanma konusunda siyasi irade olsa bile AB’ye üye ülkelerin parlamentolarının bütçe yapma egemenliğinin bir kısmını AB’ye devretmeleri gerekir.” diye açıklama yaptı.

Bu doğrultuda Merkel AB sözleşmelerinde değişikliğe gidilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bu zaman alıcı ve zor bir süreç olur. Mevcut duruma doğrudan yardımcı olacak bir süreç değil.” dedi.

AB BÜTÇEYE DAHA FAZLA KATKI SAĞLAMALI

Covid-19’un yarattığı olumsuz sonuçların önüne geçebilmek için yeni kaynakların gerekli olduğunu belirten Merkel, AB’nin de Avrupa’da hissedilen ekonomik etkilerin de araştırılması gerektiğini ekledi.

Merkel, AB ülkelerinin de birlik içinde olması gerektiğinin altını çizerek, “AB’deki tüm ülkelerin toparlanmaları için AB bütçesine daha fazla katkı sağlanması gerekir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir