Ekonomi

Cep telefonu alacaklar dikkat! Yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

Bugün Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı’nın “İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğ”i yayımlandı. Yayımlanan tebliğde, cep telefonlarında (adet başına) 200 dolar birim kıymetine haiz olanların ithalatı “Gözetim Belgesi” ile yapılacağı ifade edildi.

KARAR BUGÜN YAYIMLANDI

Ticaret Bakanlığı’nın almış olduğu karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan tebliğe, 8517.12.00.00.11 numaralı gümrük tarife istatistik pozisyonuna ilişkin, “Alıcısı bulunan verici portatif telsiz telefon cihazları” başlığımda yayımlandı. Artık cep telefonlarının değeri 200 dolar altındaysa, ithalatı Gözetim Belgesiyle gerçekleşecek.

KIYMETİN ALTINDA OLAN EŞYALAR İÇİN

Söz konusu eşyaların ithalatında birim gümrük kıymeti adı altında 200 dolarlık gözetim uygulaması uygulanacak. Getirilen yeni uygulama sadece kıymetinin altında olan eşya için geçerli olacak. Adet başına getirilen 200 dolarlık gözetim uygulaması, değeri 200 doların üzerinde olan ürünler gibi vergilendirilebilecek.

Cep telefonu alacaklar dikkat! Yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Gözetim belgesine yapılacak olan başvurular E-Devlet üzerinden alınabilecek. Aynı zamanda Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sayfasına giriş yapıldığında “E-İşlemler” – “İthalat İşlemleri” kısmından da başvurular yapılabilecek.

GÖZETİM UYGULAMASI NEDİR?

Yayımlanan karar sonrasında, vatandaşlar gözetim uygulamasının ne anlama geldiğini merak ediyor. Gözetim uygulaması, ithal edilen bir ürünün bedelinin gerçek değerinden değil de idarenin belirlemiş olduğu bedel üzerinden vergilendirilmesi işlemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir