Askeri Personel

Özel Kuvvetler Komutanlığı Bordo Bereli Alımı ! Kimler Bordo Bereli Olabilir? Bordo Bereli Alımı Şartları Neler?

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bordo bereli alımı yapılması bekleniyor. 2020 yılında bordo bereli alımlarının yapılacağı gündeme gelmişti. Peki kimler bordo bereli olabilir? Bordo bereli alımları için adaylarda aranan şartlar nelerdir? Hangi rütbe bordo bereli alımı için başvuru yapabilir? 

KİMLER NASIL BORDO BERELİ OLABİLİR?

Bilindiği gibi Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bordo bereli alımı açıktan yapılmıyor. Adayların bordo bereli olabilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker alımı ilanlarını takip etmeleri ve mesleğe giriş yapmaları gerekiyor. Meslek içinden ise bordo bere yani Özel Kuvvetler Komutanlığına belirli sınavlar çerçevesinde geçiş yapılabilir. meslek içinden , subay – astsubay ve uzman erbaşlar geçiş yapabileceklerdir.

Özel Kuvvetler Komutanlığı Bordo Bereli Alımı ! Kimler Bordo Bereli Olabilir? Bordo Bereli Alımı Şartları Neler?

Subay- astsubay ve uzman erbaş alımlarına başvuru yapan ve TSK bünyesinde asker olan adaylar , daha sonra ÖKK tarafından açılacak bordo bereli alımları sınavlarına girerek bordo bereli kursuna katılabilir.

ARANAN ŞARTLAR

Meslek içinden bordo bereli alımları için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar ise şöyle:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
  • Yapılacak sınavda başarılı olmak,
  • Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
  • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak

Özel Kuvvetler Komutanlığı Bordo Bereli Alımı ! Kimler Bordo Bereli Olabilir? Bordo Bereli Alımı Şartları Neler?

LİSE MEZUNLARI DA BORDO BERELİ OLABİLİR

Bordo bereli alımlarında en merak edilen konu , lise mezunlarının olup olamayacağı sorusu oluyor. Liseyi bitiren adaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzman erbaş alımlarına başvuru yaparak uzman çavuş olarak göreve başlayabileceklerdir. Göreve başlayan uzman çavuşlar bordo bereli olmaya hak kazanacak ve sınavlar çerçevesinde bordo bereli olabilecektir. Ancak uzman çavuşların sınavlara katılmadan önce 2 yıl TSK bünyesinde görev yapmış olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir