Öğretmen

Aday Öğretmenler İçin Ücret Ödemeleri 1 Mart 2016 Salı Günü İtibariyle Başlayacak

Şubat Ayı İçerisinde Atamaları Olan 30 (otuz) Bin Öğretmenin Ücretleri 1 Mart 2016 Salı Tarihinden İtibaren Ödenmeye Başlanacağı Belirtildi.

Bilindiği üzere 10 Şubat 2016 tarihinde yapılan 30 (otuz) bin öğretmen ataması Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’da bu süreçte atamaları yapılmış olan 30 bin aday öğretmen için ehemmiyetli olan açıklamalarda bulundu ve aday öğretmenlerin eğitim süresi içerisinde maaşlarının ödenmeye başlayacağı açıklandı.

1 Mart 2016 Salı tarihinden itibaren maaşlarının ödenmeye  başlayacağını dile getiren Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, bu eğitim (oryantasyon) süresinin 31 Ağustos 2016 Çarşamba tarihine kadar süreceğini ve aday öğretmenler için  31 Ağustos 2016 Çarşamba  itibari ile atanmış oldukları şehirlere gidebilecekleri ve  1 Eylül 2016 Perşembe tarihinden itibaren ise görevlerine başlayabileceklerini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu düşüncelerini şu şekilde dile getirdi;
Aday öğretmenler, aynı zamanda tüm özlük haklarına (kişinin yaşama, özgür olabilme, düşüncesini ifade edebilme gibi en temel haklar) da 1 Mart 2016 Salı itibariyle elde etmiş olacaklar. Aday öğretmenler, oryantasyon (uyum süreci)  süresi içerisinde oldukları süre içinde okullarda tek başlarına derse veremeyecekler. Aday öğretmenlerin oryantasyon (uyum süreci) sürecinde hiçbir hak kayıpları olmamaktadır.