Gündem

Bakan Koca Açıkladı! Yeni tedbir kararları ve kısıtlamalar yolda!

Son 3 gündür açıklanan vaka sayılarında artış trendi gözlendi. 29 Temmuz’da 942 olarak açıklanan vaka sayısı 30 Temmuz’da 967 dün ise 982 olarak açıklandı. Son günlerde ki vaka artışları hakkında bazı değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yine yeni tedbir kararların ve bazı kısıtlama kararlarının alınacağına işaret ederek, bazı uyarılarda bulundu.

‘’YENİ TEDBİRLER ALACAĞIZ’’

Sosyal mesafe ve maske takma kurallarına riayet edilmediğinden yakınan Bakan Fahrettin Koca ‘’böyle giderse yeni tedbirler alacağız’’ dedi. Bakan Koca, koronavirüs salgını için yeni tedbir kararlarının yolda olduğunu vurgulayan açıklamaları şöyle;

“Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız’’ dedi. Koca sözlerine şöyle devam etti;

‘NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE TEDBİRLER DEVRE DIŞI KALDI’

Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. .İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske.

VAKA TABLOSUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK

Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak. Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak.

Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz. Covid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı.

Bir hastanın Covid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle Covid pozitif diye kayda geçer. Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı?

Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir