Genel

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? İkinci el araç fiyatları için kritik açıklama!

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? sorusu günümüzde en çok araştırılan sorular arasında yerin aldı. Araç fiyatlarının düşmesin bekleyen vatandaşlar için kötü haber geldi. Krizi fırsata çevirenler, araç fiyatlarını arttırması, sektördeki araç fiyatlarının yükselmesine bu da araçların yatırım aracı olarak kullanılmasına neden oldu.

FİYATLARIN DÜŞECEĞİ TARİH

Sektördeki uzman isimler, araç fiyatlarının yakın zamanda düşmesini beleyenler için kötü haberi verdi. Yapılan tahminlere göre fiyatların 2021’in sonuna doğru düşeceği ifade ediliyor. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Önceki yıllardan ötelenmiş talep çok önemli bir şekilde insanları otomobil satın almaya teşvik ediyor. İkinci el ve sıfır kilometre araç, bir yatırım aracı olarak görülüyor. İnsanlar şu an fiyat yüksek de olsa araç satın almak istiyorlar. Yaklaşık 710-720 bin aralığında bir sıfır km araç satış pazarı öngörüyoruz “

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? İkinci el araç fiyatları için kritik açıklama!

SUNİ ATIŞLAR VAR

Fiyatların artmasının en temel sebepleri arasında suni artışların olduğunu belirten Yalçın, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İkinci eldeki bu artışların durulmayacağını, daha bir sene boyunca hatta 2021’in sonuna kadar devam edeceğini bir otomotiv data şirketi olarak öngörüyoruz. Otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır hem de ikinci el araçlarda yüksek fiyatlardır ve bu şekilde devam edecektir”

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? İkinci el araç fiyatları için kritik açıklama!

2021’DE GERİLEYECEK

2021 yılında fiyatların gerileceğini tahmin ettiklerini belirten, uzman isim, sözlerine şu şekilde devam etti:

2021’de ise pazarın doymuşluğu ile birlikte 600 bin seviyesine gerileyeceğini öngörüyoruz. Bunun yaklaşık 10 katı da ikinci el araç satışı olacaktır. Üretim, pandemi kısıtlamaları yüzünden yüzde 100 kapasiteye ulaşmayacak. İthalatta da araç bulmak çok kolay olmayacak. Dolayısıyla fiyatlar sıfırda ve ikinci elde yüksek olarak devam edecek”

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? İkinci el araç fiyatları için kritik açıklama!

“SATTIĞINIZ ARACI İKİ AY SONRA 15 BİN TL FARKLA GERİ ALIYORSUNUZ”

Sattığı aracı aynı fiyata geri alamadığını söyleyen Şahin Kaya, üç aydır araç aradığını belirterek, “Sabahtan beri araç bulamıyoruz. Üç aydır araç arıyorum ve sattığım arabayı alamıyorum. Fiyatlar afaki şekilde yüksek ve satılan mal aynı fiyatta geri alınamıyor. Bugün sattığınız aracı iki ay sonra 10-15 bin TL arası fazla fiyatla geri alıyorsunuz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir