Ekonomi

Acı tablo! 10 binlerce genç işini kaybetti! 300 bin KYK borçlusu icraya verildi!

Asıl beka sorununun işsiz gençler olduğunu vurgulayan Gürer, oldukça kritik açıklamalarda bulundu.

issizlik-iha-16-9-1585665589.jpg

“MİLYARLIK VERGİ BORÇLARINI SİLİYORSUNUZ”

Milyarlık vergi borçlarının silindiğini, ancak şimdiden 300 bin KYK borçlusu gencin icraya verildiğinin altını çizen Gürer, sözlerine şu ifadelerle başladı:

“Üniversite mezunu gençten 1’isi işsiz. İşte asıl beka sorunu işsiz gençlerdir, bu ülkedeki genç işsizlerdir değerli arkadaşlar. Ama siz yurttaşlardan aldığınız milyarları yandaşlarınıza dağıtıyorsunuz ve bunu ısrarla ve açıkça yapmaya devam ediyorsunuz; milyarlık vergi borçlarını siliyorsunuz, israfta sınır hiçbir şekilde tanımıyorsunuz, Somali’nin IMF borcunu ödüyorsunuz, 8 uçakla Kıbrıs’a gidiyorsunuz, verilen garantilere ise girmiyorum bile”

ekonomikriz-16-9-1571192405.jpg

KARŞILIKSIZ BİR KERE BİLE ÖDEME YAPILMADI

Salgın sebebiyle, 10 binden fazla gencin işini kaybettiğini belirtilen CHP’li Milletvekili, gençlere bu dönem içerisinde bir kere karşılıksız ödeme bile yapılmadığını belirtti.

300 BİN GENÇ İCRALIK OLDU

KYK borcunu yaklaşık olarak 3 milyondan fazla gencin ödeyemediğini üstüne üstlük 300 bin gencin ise şimdiden icralık olduğunu sözlerine ekleye Gürer, şu açıklamayı yaptı:

“İkinci masalınıza geleyim, “Başvuran her gencin barınma ve burs ihtiyacını karşılayacağız.” demişsiniz. Peki, ya gerçek? Gençler devlet yurtlarında aylarca kontenjan arıyor, imkânı olanlarsa torpil atıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarını ödeyemeyen 3 milyondan fazla genç var değerli arkadaşlar. 300 binini de icraya vermişsiniz. Sayenizde hayatına icralarla yeni bir sayfa açan gençlik var ama AKP, Tunus’a 5 milyon dolar yolluyor, gençlerine icranın yollarını gösteriyor. Yine, Katarlı yayıncı kuruluşa eski parayla 703 katrilyon indirim sağlamışsınız. Şimdi, söyler misiniz bu parayla kaç gence burs verilebilirdi, kaç gence iş imkânı yaratılabilirdi ve kaç gencin KYK borcu ödenirdi değerli arkadaşlar?”

genc-710x399.jpg

“PAKET SERVİSE ÇIKAN ÖĞRETMENLERİ HATIRLATMAK İSTİYORUM SİZE”

Açıklamasının devamında ise, atanamayan üniversite mezunu gençlere değinen Gürer, gelecek kaygısı ve geçim derdi içinde olan gençlerin mutsuz ve umutsuz olduklarını da sözlerine ekledi. Gürer, sözlerine, “Üçüncü masal, mutlu gençlik vaadi. Peki, ya gerçek? Gelecek kaygısı ve geçim derdi içindeki gençler tabii ki mutsuz ve umutsuzlar. En çok da kim biliyor musunuz değerli arkadaşlar? Sizin döneminizde doğup büyümüş gençler mutsuz. Size göre tabii ki her üniversite mezunu iş bulacak diye bir kaide yok ama İstanbul’da çekirdek satmak zorunda kalan doktora öğrencisini, sanayide çalışmak zorunda kalan üniversite öğrencilerini, paket servise çıkan öğretmenleri hatırlatmak istiyorum size. Aslında, masalların sonu hep mutlu biter ama sizin masallarınızda ne yazık ki bu mümkün değil” şeklinde devam etti.

En genç milletvekillerinden biri olduğunun da altını çizen Gürer, sözlerini, “Bakın, ben bu Parlamentonun en genç milletvekillerinden birisi olarak şimdi 20 milyon gencin ne dediğini size söyleyeceğim. Yaklaşık 20 milyon genç ne diyor? Biz ilk önce fikirlerimiz ve düşüncelerimiz ciddiye alınsın istiyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir