Dünya

Bakan yanlışlıkla corona virüs aşı fiyatlarını paylaştı! En ucuz corona aşısı fiyatı belli oldu

Belçika’da Devlet Bakanı Eva De Blekeer covid19 aşı üreticilerinin sunduğu fiyat listesini yanlışlıkla paylaştı.

TÜM DÜNYA COVİD19 AŞI FİYATLARINI GÖRDÜ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun ilaç üreticileri ile anlaşmaya vardığı ve gizli kalması gereken koronavirüs aşısı fiyatlarını Belçika’da bütçe ve tüketicinin korunmasından sorumlu Devlet Bakanı Eva De Blekeer yanlışlıkla sosyal medya üzerinden paylaşarak tüm dünyaya açıklamış oldu.

belcikali-bakan-gizli-kalmasi-gereken-koronavirus-asisi-fiyatlarini-yanlislikla-paylasti-818223-5-1.jpg

EN PAHALI CORONA VİRÜS AŞISI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından yapılan anlaşma sonucunda en ucuz ve en pahalı corona virüs aşısı fiyatı ortaya çıkmış oldu. Listeye göre en ucuz aşı Oxford-AstraZeneca, en pahalısı ise, Moderna’nın üreteceği Covid-19 aşısı olacak.

screenshot-5.jpg

BAKAN CEVAP VERİRKEN YANLIŞLIKLA COVİD19 AŞI FİYAT LİSTESİNİ PAYLAŞTI

Muhalefet bir milletvekilinin hükümete yönelik, koronavirüs aşılarının maliyetini nasıl karşılayacağına ilişkin soru ve eleştirileri üzerine, Twitter hesabından ayrıntılı bir tablo yayınlayan Bakan De Blekeer, tabloda, Belçika’nın almayı planladalığı koronavirüs aşılarının adedi, AB Komisyonu’nun yaptığı anlaşma uyarınca doz başına ödenecek birim fiyatı ve toplam maliyeti açıklamış oldu. De Blekeer paylaştığı listeye göre, Belçika 33,5 milyon doz aşı için, toplam 279 milyon 120 bin 190 avro ödeyecek.

screenshot-4.jpg

CORONA VİRÜS AŞISI FİYATLARI

Ev De Bleeker’in yayınladığı tabloya göre aşı fiyatları şöyle:

En ucuz ürün, doz başına 1,78 avro ödenen AstaZenaca’nın Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği aşı. AstraZeneca, aşının dünyadaki bütün insanlara ulaşabilmesi için fiyatını düşük tuttuğunu açıklamıştı.

Sanofi – GSK’nın koronavirüs aşısı, listede en ucuz ikinci aşı. Avrupa ülkeleri bu ürüne doz başına 7,56 avro ödeyecek.

Janssen & Janssen (J&J) tarafından üretilen aşının doz fiyatı ise, 8,50 avro olarak belirlendi. Bunu doz başına 10 avro ile Curevac aşısı izliyor.

screenshot-3.jpg

Türkiye kökenli bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in başında bulunduğu Almanya merkezli BioNTech ile Pfizer’in ortaklaşa geliştirdiği aşının, Avrupa ülkeleri için belirlenen doz başına fiyatı 12 avro.

İngiltere ve ABD tarafından kullanımına izin verilen Pfizer-BioNTech aşısının, önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından da onaylanması bekleniyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 27 Aralık’tan itibaren Avrupa ülkelerinin koronavirüs aşısını uygulamaya başlayacağını belirtti.

screenshot-2.jpg

Listedeki en pahalı aşı ise, Moderna tarafından geliştirilen ve EMA’ya koşullu pazarlama izni başvurusu yapılan ürün. Avrupa ülkeleri, Moderna aşısına, doz başına 18 avro ödeyecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir