Ekonomi

TOKİ 35 ilde ucuz ev satışına başladı! TOKİ ucuz konut satışı E-Devlet başvuru ekranı!

Geliri 5 bin TL altında olan ve dar gelirli ailelere verilen TOKİ 35 il için ucuz ev satışına başladı. Başvuruların E-Devlet üzerinden yapılacağı belirtildi. Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin BURADAN yayımlanan ilanları ve şartları inceledikten sonra Ziraat ya da Halkbank üzerinden teminatı yatırması gerekiyor.

5f3e318655427f175cabae7f.jpg

Belirtilen tarihlerde peşinat olarak ifade edilen tutarın yatırılmasından sonra E-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurular sonrasında pek çok vatandaşlar ucuz ev sahibi olabilecek.

5df3bc2855427f1568f05ea3.jpg

TOKİ UCUZ KONUT BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Dar gelirli vatandaşlar için TOKİ’nin verdiği ucuz konuttan yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken başvuru şartları şu şekilde açıklandı:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

Başvuru yapılacak olan konut için, bulunulan ikametgah sınırları içerisinde en az 1 yıldır yaşıyor olmak ve ilin nüfusuna kayıtlı olmak

Daha önce TOKİ’den ev almamış olmak

Başvuru yapacak kişinin 25 yaşını tamamlamış olması

Aile için gelirin en fazla 2 bin 600 TL olması. (İstanbul için başvuracakların 3 bin TL sınırını geçmemesi gerekiyor)

1140076.jpg

TOKİ UCUZ KONUT BAŞVURUSU KİMLER TARAFINDAN YAPILABİLİR?

TOKİ ucuz konut başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve en az 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Kurasız ev çekilişleri için de T.C kimlik numarası ve nüfus kayıt örneği yeterlidir.

toki-iha-16-9-1579025843-880x495.jpg

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

TOKİ kura çekilişi ile ev sahibi olmak, son dönemlerde vatandaşların en çok araştırdığı konular arasında yerini alıyor. Uygun fiyatlarda TOKİ’den ev alabilmek için bir takım şartları taşımak gerekiyor. “Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda, banka ve idare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilen TOKİ kura çekilişi hakkında merak edilenler şu şekilde:

Dul, yetim, şehit harp ve vazife malulleri için var olan konutların yüzde 10’u ayrılmaktadır. Gerek görüldüğü durumlarda ise kura ile hak sahipleri belirlenecek.

5fce985867b0a910809a53f2.jpg

En az yüzde 40 engeli olan vatandaşlar için var olan konutların yüzde 5’i ayrılacak.

Diğer konut alıcıları, TOKİ’nin genel uygulamalarına göre başvuru sayısına bağlı olarak kura çekilerek, hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekildikten sonra konut sayılarında herhangi bir azalma olması durumunda, ilk kurada çıkan hak sahipleri arasında var olan konut kadar yeniden bir kura çekilecektir.

5fce988467b0a910809a53f8.jpg

TOKİ AÇIK SATIŞ DUYURULARI NE ZAMAN YAYIMLANIYOR?

Açık satış, çekiliş ve kurasız satışa sunulan evler olarak tanımlanıyor. TOKİ, resmi web sayfası üzerinden açık satış duyuruları yayımlıyor. Genellikle duyurular 6 ayda bir güncelleniyor. Ancak bazı duyurular taleplere göre daha kısa süre içerisinde ilan edilebiliyor.

TOKİ AÇIK SATIŞ PEŞİNAT NE KADAR?

TOKİ açık satış başvuruları için peşinat ödenmesi gerekiyor. Ancak peşinat durumu net değil. Ödenecek olan miktarlar, projenin durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Açık satış ile TOKİ’den bir ev alan vatandaş, 240 ay vade ile ev sahibi alabilirken, iş yeri alan bir kişi ise 60 ay vade ile iş yeri sahibi olabiliyor.

5fce984e67b0a910809a53f0.jpg

TOKİ UCUZ KONUT ALMAK İÇİN BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

TOKİ aracılığı ile uygun fiyatlardan konut alabilmek için başvuruların nasıl yapılacağı da merak konusu oldu. Açık artırma ile konut almak isteyenler başvurularını Ziraat Bankası ya da Halk bankası üzerinden yapabiliyor. Açık artırmaya katılmak için teminat ödeyerek çekilişe katılmak mümkün. Bunun için www.toki.gov.tr ya dawww.emlakyonetim.com.tr internet adreslerinden veya da 444 86 54 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN TOKİ UCUZ KONUT BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir