Sağlık

Maskeyi bu şekilde takmak probleme yol açıyor! İşte yapılması gerekenler!

Yeni tip koronavirüs salgını maske takma zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Artık dışarıya çıktığımız ilk andan itibaren maske takmak zorundayız. Fakat maske takmanın cilt problemlerine yol açtığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, öncelikle maske altına yapılacak makyajlardan kaçınılması gerektiğini belirtti.

752x395-maskenin-altina-yogun-makyaj-yapmayin-1607267691751.jpeg

MASKE ALTINDA MAYAJDAN KAÇINMAK GEREKİYOR

Karahan, açıklamasında “Maske takma sonrası ciltte oluşan yağlanma ve tahrişler de oluşabiliyor. Maske altına yapılacak makyajdan kaçınılması gerekiyor” diyerek, maske takıldığında karşılaşılacak sorunlardan kurtulmamızın yollarını anlattı.

HER 4 SAATTE BİR MASKEYİ ÇIKARTIN

Maskenin en az iki katlı olması gerektiğinin altını çizen Uzman Dr. Süleyman İzzet Karahan, şu açıklamayı kaydetti:

 “Maskede kullanılan materyalin nefes alabilir olmasına dikkat edilmelidir. Uygun olmayan dar maske tercihi, özellikle kulak arkası kısımda tahrişi artırarak cilt problemlerine sebep olabilir. Polyester, naylon gibi materyallerden yapılmış maskelerin cilde temas etiği yerlerde tahriş gözlenebilir, akne gibi cilt problemlerini artırabilir. Ev içi, araba gibi yalnız kaldığınız durumlarda özellikle ellerinizi yıkadıktan sonra her 4 saatte bir maskenizi çıkartıp cildinizin nefes almasına izin verin”

5f34e338d265a2068cefd61e.jpg

AKNE VE CİLT PROBLEMLERİ ARTABİLİR

Maske altına kesinlikle makyaj uygulanmaması gerektiğini belirten İzzet Karahan, açıklamasının devamında doğru maske kullanımına önem çekerek, “Pandemi sürecinde kullandığımız maske rahat olmalı, en az iki katlı olmalı ve iç kısmı pamuklu olmalıdır. Maskede kullanılan materyalde nefes alabilir olmalıdır. Uygun olmayan dar maske tercihi özellikle kulak arkası kısımda tahrişi arttırabilir ve cilt problemlerine sebep olabilir. Polyester, naylon gibi materyallerden yapılmış maskelerin cilde temas etiği yerlerde yine tahriş gözlenebilir, akne gibi cilt problemlerini arttırabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir