Eğitim

Açıklama geldi! Aşılama sonrasında okullar açılacak mı?

Konuyla ilgili flaş açıklama Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından yapıldı. İlhan, yaptığı açıklamasında, “Öğretmenlerimizin aşılanması ile beraber vaka, hasta sayısı da belli bir seviyeye inerse okulların açılmasını tekrar düşünmek gerekiyor” dedi.

5f1936b45542810954b2a9a4.jpg

OKULLARIN AÇILMASI 15 ŞUBAT TARİHİNE KADAR YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİDİR

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılarla birlikte vücutta antikor oluşmasının bir miktar zaman alacağını ifade ederek, şunları söyledi:

 “Ama yine fiziksel mesafeye, maskeye, hijyene, kalabalığa girmemeye, ortamlarda temiz hava girişine mutlaka müsaade etmemiz gerekiyor. Aşı bize mücadelemizde yardımcı olacak. Aşılı kişiler hasta olursa hastalığı daha hafif geçirecekler. Böylece bulaş ihtimali, ağır hasta olma durumu da azalacak. Okullara etkisi şöyle olabilir; belli bir antikor düzeyi oluştuktan sonra vakalar hastalar toplumda belli bir düzeyde gidiyorsa okulların açılması 15 Şubat tarihinde tekrar değerlendirilip ona göre karar verilmesi söz konusu olabilir”

screenshot-6.jpg

“15 ŞUBAT’TAN SONRA ZORUNLULUK SÖZ KONUSU OLMAYABİLİR”

Uzman isim, açıklamasının devamında aşılanacak ikinci grupta öğretmenlerin olabileceğini hatırlatarak, okulları açılmasının illere göre değerlendirme yapılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. İlhan, açıklamasında, “Öğretmenlerimizin aşılanması ile beraber vaka, hasta sayısı da belli bir seviyeye inerse okulların açılmasını tekrar düşünmek gerekiyor. Okulların açıldığı dönemi hatırlarsak, kimi öğrencileriniz okula gelmeyi tercih ederken kimi öğrenciler uzaktan eğitime devam etmişti. Bu dönem muhtemelen böyle bir yaklaşım da benimsenebilir”

screenshot-7.jpg

“15 Şubat’tan sonra okullar açık olsa dahi yine EBA sistemi ile beraber sistemin devam edeceği kanısındayım. Yine zorunluluk söz konusu olmayabilir. Kimileri göndermek istemiyorsa çocuklarını okula göndermeyebileceklerdir düşüncesindeyim. Şu an İstanbul’da, Ankara’da hasta sayısında vaka sayısında yüzde 40’a varan azalmalar var. Anadolu’daki bazı illerimizde bu şekilde olmayabiliyor. İllere göre değerlendirme yapılabilir. Eğer okulların açılmasına karar verilirse Türkiye genelindeki rakamlara göre bakmak gerekiyor. İllerde kendi özelinde değerlendirebilir” ifadesini kullandı.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir