Eğitim

2021 ÖSYM muhtemel sınav takvimi açıklandı! KPSS, ALES, YDS, YKS, DGS Başvuru tarihleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2021 yılında gerçekleştirilecek KPSS, ALES, YDS, YGS, LGS, DGS muhtemel Başvuru tarihleri belli oldu. Açıklanan muhtemel başvuru tarihleri arasında 2021 KPSS sınav tarihi yer alması sınava girecek milyonlarca adayı heyecanlandırdı.

LGS SINAVI NEDİR? 2021 LGS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

2021 yılında da öğrencilerin katılacağı LGS sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sınavı (LGS) olarak gerçekleştirilmektedir. İlköğretimi tamamlayan öğrenciler geçtiğimiz yıl 20 Haziran 2020 tarihinde LGS sınavına girdiler. Bu yıl da LGS sınav tarihinin Haziran ayında yapılması bekleniyor. Uzmanlar LGS sınavına katılacak öğrenciler için sınav başvuru tarihinin yakın zamanda netleşeceğini bildirdi.

lgs.jpg

YKS SINAVI NEDİR? 2021 YKS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Lise mezunu ya da liseden mezun olacak öğrencilerin üniversiteye girmek için katıldığı sınava Yükseköğretim Kurumu Sınavı yani kısaca YKS denir. YKS sınavı 3 bölümde gerçekleştiriliyor. İlk bölümde öğrenciler TYT diye adlandırılan Temel Yeterlilik Sınavı’na katılırken ikinci bölümde Alan Yeterlilik Sınavına katılıyor. Öğrenciler eğer dil bölümlerinde okuyorlarsa (İngilizce, Almanca ve Fransızca vs.) son bölümde Yabancı Dil Yeterlilik sınavına katılıyor. 2020 yılında Haziran ayında yapılan YKS sınavın 2021 yılında da koronavirüs seyrine göre Haziran-Temmuz tarihleri arasında yapılması bekleniyor. 

ales.jpg

ALES SINAVI NEDİR? 2021 ALES BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Akademik Personel ve Lisasüstü Sınavı (ALES) olarak adlandırılan sınava lisans mezunu kişiler katılıyor. ALES sınavı 2020 yılında İlkbaharda 1 sonbahar 2 olmak üzere 3 kere gerçekleştiriliyor. Muhtemel ALES ilkbahar sınav tarihi de Şubat ve Mart ayında yapılması bekleniyor.

dgs.jpg

DGS SINAVI NEDİR? 2021 DGS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olan adayların başvuru yapacağı DGS sınavı Dikey Geçiş Sınavı olarak adlandırılmaktadır. DGS sınav başvuru tarihleri de 2021 yılında Temmuz ayında yapılması bekleniyor.

yds.jpg

YDS SINAVI NEDİR? 2021 YDS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Yabancı Dil Sınavı (YDS) sınavı bazı kamu kurum ve kuruluşları yanı sıra üniversitelerde açılan öğretim görevlisi kadrolarına başvuru yapacaklar için bir şart olarak sunuluyor. YDS başvuru tarihi 2021 yılında Temmuz ayında yapılması bekleniyor.

kpss.jpg

KPSS SINAVI NEDİR? 2021 KPSS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Son olarak milyonlarca adayı yakından ilgilendiren Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavını ise her yıl en az lise mezunu olmak üzere milyonlarca aday merakla bekliyor. 2 yılda 1 KPSS ortaöğretim ve önlisans yapılmasından dolayı bu yıl sadece 2021 KPSS Lisans sınavı yapılacak. 2021 KPSS lisans sınavı da Haziran tarihinde yapılacağı tahmin ediliyor.

2020 YILINDA ÖSYM SINAVLARI HANGİ TARİHTE DÜZENLENDİ?

Yükseköğretim Kurumları Sınavları

Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran 2020

Alan Yeterlilik Testi (TYT) 28 Haziran 2020

Yabancı Dil Testi (YDT) 28 Haziran 2020

Kamu Personeli Seçme Sınavları

KPSS Lisans Genel Kültür Genel Yetenek 6 Eylül 2020

KPSS Alan Bilgisi Sınavı 12-13 Eylül 2020

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 20 Eylül 2020

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 9 Ağustos 2020

ALES/ 1 16 Ağustos 2020

ALES/2 6 Aralık 2020 (ertelendi)

Bir Yorum

  1. Sınav tarihleri para toplamak için ışık hızıyla belirlenirken atamalar deseniz yok sıfır, daha girdiğimiz bı önceki kpss için alım olmadı be

  2. Valla laf dinlemeyip sokaga cikparti yap sonra alim yok , bu durumda nasil alim olacsk , once evde durmayi ogrensin insanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir