Ekonomi

Ziraat Bankası faizsiz, komisyonsuz 7 yıl vadeli kredi veriyor!

Banka, tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla çiftçiler için uzun vadede Tasarruflu Sulama Kredisi vereceğini duyurdu. Krediye ilişkin merak edilen detaylar haberimizde

kredi-cekmeyi-dusunenler-dikkat-iste-banka-banka-13393883-4251-o-001.jpg

Ziraat  Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf konuyla ilgili açıklama yaptı. Pişmaf, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Tarımsal sulamada geleneksel sulama yöntemlerinin kullanılması hem su  kaynaklarının optimum miktarda kullanımını engelliyor hem de toprakta kayıplara  ve yıpranmalara neden oluyor. Modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanılması  halinde ise bitkiye ihtiyacı kadar su verilerek daha az su kullanılıyor ve  üreticinin sulama masrafları da düşüyor. Ziraat Bankası olarak hem ülkemizin su  kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılmasına hem de çiftçilerimizin modern  basınçlı sulama sistemlerini uygun koşullarla alabilmelerine katkı sağlamak  amacıyla Tasarruflu Sulama Kredisi’ni üreticilerimize sunuyoruz”

1337508-001.jpg

KOMİSYON ALINMAYACAK

Pişmaf, faiz ve komisyonun olmadığını ve vadenin 7 yıl olduğunu belirterek, “Bu kredi ile yurt içinde üretilen sulama sistemlerini alacak  üreticilerin 5 milyon TL’ye kadar kullanacakları kredilerde faizin tamamı Hazine  ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak, kredilerden komisyon da alınmayacak”

turklirasi-shttr-16-9-1588962589-16-9-1589208111-4-3-1590677527-16-9-1591043552-001.jpg

BAŞVURULAR HAKKINDA

“Öz kaynak, faiz, komisyon yok, vade 7 yıl. Krediden ÇKS’ye (Çiftçi  Kayıt Sistemi) kayıtlı olarak bağ, bahçe ve tarla gibi açık alanlarda tarımsal  üretim yapan çiftçiler yararlanabilecek. Kredi ile damla ve yağmurlama sistemleri  alınabilecek. Suyun kaynağından alınıp bağ, bahçe, tarla içine dağıtılmasına  kadar gerekli tüm makine teçhizat ve ekipmanlarla ilgili harcamalar krediye konu  edilebilecek. Üretici öz kaynak koymayacak, fatura bedelinin tamamına kadar kredi  kullandırılacak. Yurt içinde üretilen sulama sistemlerinin alınması halinde 5  milyon TL’ye kadar olan krediye yüzde 100 faiz sübvansiyonu uygulanacak, üretici  faiz ödemeyecek. Üreticiden kredi komisyonu alınmayacak. Krediye 7 yıla kadar  vade uygulanacak. Krediden yararlanmak isteyen üreticiler, yetkili bir ziraat  mühendisine hazırlatacakları projelerini tarım ve orman il/ilçe müdürlüklerine  onaylatarak kredi için Ziraat Bankası’na başvurabilecek”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir