GenelSağlık

Uzmanlardan uyarı geldi! Koronavirüsten daha fazla öldürdüğü ortaya çıktı!

Ölümcül koronavirüs salgını her geçen gün can almaya devam ediyor. Salgın sebebiyle 26 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Volkan Kara, sigaraya bağlı ölümlerin ise 80 bine geldiğini belirtti.

Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Kara, sigarayı bırakmanın günü olmadığını belirterek, sigara kullananların her gün sigarayı bırakmak için çaba sarf etmesi gerektiğini ifade etti.

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Gelen son verilere göre tütün kullanan her iki kişiden birinin hastalandığı ve hayatını kaybettiği belirtildi. Kara, açıklamasında nikotinin zararlı ve bağımlılık yapan bir madde olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Sigara içildiğinde, ilk başta beyinde keyif alma düşünceleri oluştursa da zaman içinde beyindeki fonksiyonları bozuyor. Katran içinde 7 bine yakın zararlı madde içeriyor, 7 bin maddenin 250 tanesi toksik, yani vücudu zehirliyor. 50 tanesi de kanser yapıcı özellikte. Bağışıklık sistemimiz başta olmak üzere vücut sistemlerinde ortaya çıkan fonksiyon bozuklukları bizi hasta ediyor”

8 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Kara, her yıl 8 bin kişinin sigara yüzünden hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Ülkemizde 26 bin kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti. Sigaraya bağlı ölümlerimiz ise yılda 80 bin. Rakamlar neredeyse 3 katı. İkisinin de engellenebilir durum olduğunu ve sigaraya karşı toplumsal anlamda ne kadar daha çaba göstermemiz gerektiğini bu mukayese ile daha iyi anlayabiliriz” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir