DünyaGündem

Kabus bitmiyor! Koronavirüse çok benzeyen yeni virüs tespit edildi!

Yeni virüs tespit edilmesinden sonra tüm dünya resmen alarm haline geçti. At nalı yaralarında koronaya benzer yeni bir virüs tespit edildi.

Yeni virüsün tespit edilmesi ile birlikte tüm dünya resmen alarm haline geçti. At nalı yaralarında koronaya benzer yeni bir virüs tespit edildi.

Koronavirüs salgınıyla uğraşan dünya, şimdi de yeni çıkan virüslerle mücadele etmeye başladı. Bugün gelen son bilgiye göre Tayland bölgesinde at nalı yarasalarında koronavirüse neden olan Sars-CoV-2 virüsüne yüzde 90’dan fazla benzeyen bir virüs tespit edildi.

YÜZDE 90’DAN FAZLA BENZİYOR

Koronavirüse neden olan virüsün kökenini araştıran bilim adamları, Tayland’ın doğusunda yeni virüs tespit etti. Koronavirüse neden olan virüsün yüzde 90’dan fazla benzediği ortaya çıktı.

YENİ VİRÜSÜN ADI “RACCS203”

Konuyla ilgili araştırma Singapur Üniversitesi’nden Profesör Lin-Fa Wang  ve ekibi tarafından yapıldı. Koronavirüse neden olan Sars-CoV-2 ile akraba olan ve adı RacCS203 olarak adlandırılan yeni bir virüs türü ortaya çıktı.

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre örnekleme alanın ne yazık ki, sadece Tayland ile sınırlı olmadığını belirtti. Virüsün koronavirüs yüzde 91,5 oranında benzerlik gösterdiği ortaya çıktı.

DSÖ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Aynı zamanda geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün kaynağını keşfetmek için virüsün çıkış noktası olarak adlandırılan Çin’in Wuhan kentinde araştırma yapmıştı.

Yapılan araştırma sonucunda açıklamada bulunan DSÖ, virüsün kökenini belirlemeye yönelik çalışmalarda herhangi bir hayvana işaret edilmediği ve salgının bulgularının 2019 yılının Aralık ayından önce Çin’de tespit edilmediğini de sözlerine ekledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir