Kültür-sanat

Cemre ne zaman düşecek 2021? Cemre düşmesi ne demek?

Bahar müjdecisi olarak da bilinen cemre tarihleri için geri sayım başladı. Bir yıl içerisinde 3 defa düşen cemrenin 2021 yılında hangi tarihler arasında düşeceği araştırılıyor. İlk cemre ne zaman düşecek? Cemrenin 19 Şubat ve 6 Mart tarihleri arasında sırasıyla hava,su ve toprağa düşeceğine inanılıyor. Peki, cemre düşmesi ne demek? Cemre düşmesi tarihleri neler? Detaylar haberimizde

Şubat ayının ortalarını geçmemizle birlikte, vatandaşlar cemre tarihleri araştırmasına başladı. Son dönemlerin en soğuk zamanlarının yaşanmasıyla birlikte havaların ne zaman ısınacağı merak konusu oldu. Halk arasında, cemrenin düşmesiyle birlikte, sıcaklıkların artacağı inancı sebebiyle, son günlerde cemre ne zaman düşecek 2021? sorusuna cevap aranıyor.

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İlk cemrenin havaya düşeceği belirtiliyor. 19 – 20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek olan cemre, daha sonra 26 – 27 Şubat’ta suya ve son olarak 5 – 6 Mart tarihleri arasında da toprağa düşer. Toprağa düşen cemre ile bahar havasının geldiğine inanılır. Her cemre düşmesi arasında 1 hafta zaman aralığı bulunur.

CEMRE DÜŞMESİ NE DEMEK?

Cemre sözcüğü kelime anlamıyla “Kor” – “Ateş” olarak ifade edilmektedir. Arapça kökenli olan cemre ilkbaharın başlamasından önce 7 gün arayla hava, su ve toprağa düştüğüne inanılır. Düşen bu cemreler sayesinde de hava, su ve toprak ısınmaya başlar. Aynı zamanda halk arasında da Hıdırellez kutlanmaya başlamaktadır.

Cemre her bir yere düştüğünde sıcaklık artışı yaşanır ve bu sıcaklık herkes tarafından hissedilmeye başlanır. Genel olarak havanın ısınması olayına cemre düşmesi denilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir