GündemSağlık

Sahte koronavirüs aşılarına karşı flaş uyarı! Tehlikeli sonuçlara neden olabilir!

Koronavirüs salgınına karşın geçtiğimiz günlerde başlayan aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Bakan Koca yaptığı açıklamasında aşıların öncelik sırasına göre ücretsiz olarak yapıldığının altını çizerek, para talep edenlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söylemişti. Sahte koronavirüs aşısı ile ilgili bir uyarı da Bilim Kurulu üyesinden geldi.

Bakan Koca geçtiğimiz günlerde, “Ülkemizde aşı sadece Bilim Kurulu’nca belirlenen öncelik sırasına göre ve herkes için ücretsiz olarak yapılmaktadır. Vatandaşlarımıza ulaşarak, aşıda öncelikli hale getireceğini iddia ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında adli işlem başlatılacaktır” açıklaması yapmıştı. Bilim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Necmi İlhan flaş bir uyarı yaptı. Detaylar haberimizde

SAĞLIK KURULUŞLARI DIŞINDA AŞI ALINMAMASI GEREKİYOR

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı açıklamasında kimsenin sağlık kuruluşları dışında aşı almaması gerektiğini söyledi.

“BU BÜYÜK BİR SUÇ”

İlhan, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

“Aşınızı erkene alalım, yurtdışından aşı getiriyoruz, Çin aşısı ya da Alman aşısı satalım size’ gibi sözlerle vatandaşlara ulaşanlar olmuş. COVID-19 aşısı Türkiye’de ücretsiz. Herkes sırası geldiğinde aşısını olacak. Yurtdışında parayla aşı satan ülkeler var. Ancak buradan aşı getirdiğini iddia eden kişiler sahte aşı yapıyor da olabilir. Bu büyük bir suç. Tavsiyemiz kimse sağlık kuruluşları dışında yapılan aşıyı satın almasın.

KİMSE ÜCRET ÖDEYEREK ÖNE GEÇEMEZ

O kişilerin getirdiği ve fahiş fiyatla sattığı aşıların içinde ne olduğunu kimse bilemez. Bu aşılar ölüme kadar varan tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Vatandaşlarımız HES sistemini yüklesin, e-Nabız’dan ya da aile hekimlerinden sıralarını takip etsin. Sağlık Bakanlığı’nın sayfasında aşı sırasında hangi gruplara gelindiği bilgisi mevcut. Kimse ücret ödeyerek öne geçemez”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir