Gündem

İçişleri Bakanlığı’ndan herkesi ilgilendiren ehliyet ve kimlik açıklaması!

İçişleri Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden ehliyet ve kimlik kartlarına ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Hayat Kimliğinle Kolay uygulamasına vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildiği bildirildi. Buna göre, ücretsiz uygulamadan bugüne kadar 1.009.862 kişi faydalandı.

İçişleri Bakanlığı Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Yazılımı İçişleri Bakanlığı mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen kimlik kartı işletim sistemi sayesi ile beraber vatandaşların kimliklere yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Dünyada ilk ve tek uygulama olan Hayat Kimliğinle Kolay uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyor. Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylece vatandaşların, trafikte yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz yararlanabiliyor.
Bakanlığımıza bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması kapsamında bugüne kadar 1.009.862 kişinin sürücü belgesi bilgileri kimlik kartlarına entegre edildi.

Türkiye genelinde 155.645 kişi ile İstanbul birinci sırada yer aldı. İstanbul’u 83.422 kişi ile Ankara, 38.178 kişi ile Antalya, 36.769 kişi ile İzmir ve 27.763 kişi ile Bursa ili takip etti.

Uygulamaya en çok genç nesil ilgi gösterdi. 25 yaş ve altı toplam 188.990 kişi uygulamadan yararlandı. Erkeklerde sayı 797.189 iken kadınlarda bu sayının 212.673 olduğu görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir