Ekonomi

Doğal gaz faturası yüksek gelenler için açıklandı: 2 senede bir bunu yapmanız gerekiyor!

Kış aylarında en çok tartışılan konulardan biri de doğal gaz faturaları oluyor. Faturasını düşürmek isteyenler için ise uzmanlar tarafından çeşitli açıklamalar yapılıyor. Servis sorumlusu Halil İbrahim Eliş, tasarruf sağlamak için her 2 senede bir kombi temizliğinin önemine dikkat çekti. İşte Eliş tarafından yapılan o açıklamalar…

Doğal gaz kullanımının yaygınlaşması ile beraber, doğal gaz faturalarından şikayet edenlerin sayısı da arttı. Sektörün içinden uzman isim ise vatandaşlara faturaları düşürmeleri için tavsiyelerde bulunuyorlar. gazetevatan.com haberine göre servis sorumlusu Halil İbrahim Eliş, doğal gaz faturalarını düşürmek için kombi temizliğinin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

En az yüzde 20 ile 25 arasında tasarruf edilebilir

Eliş kombi temizliğinin faturaları düşürmekteki önemine dikkat çektiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Kombi bakımının içerisinde eşanjör, fan ve bacasının temizlenmesi yer alıyor. Kombi bakımının yanı sıra bir de radyatör bakımı yer alıyor. Radyatör bakımında da makine ile temizleme önemli.

Elle temizlemeyi kendiniz de yapabilirsiniz. Temizleme de kullanılan ilaç da çok önemli. Kötü ilaç radyatöre zarar verir. Kombi bakımı, kesinlikle her 2 senede bir güvenilir yerlerde yapılmalıdır. Bakım yaptırılan kombide en az yüzde 20 ile 25 arasında tasarruf edilebilir. Bunun haricinde tasarruf etmek isteyen vatandaşımız, eğer evi yalıtımlı ise kesinlikle oda termostatı taktırmalı. Taktırılan bu termostat en azından yüzde 15’lik bir tasarruf sağlar”

Elif yoğunlaşmalı kombinin de faturalar üzerindeki etkisine de dikkat çektiği açıklamasında, “Bu iki kombi türü arasında her ay yüzde 20 yakıt tasarrufu farkı oluyor. Malum Sivas soğuk memleket, bu yüzden herkes yoğuşmalı kombiye artık geçmeli. Zaten hermetik kombi devlet tarafından da yasaklandı. Artık ne üreten ne de satan var. Her yerde artık yoğuşmalı kombi satılıyor. Eğer vatandaşlar kombilerini çok yakmak istemiyorlarsa belirli bir ayara getirdikten sonra sürekli yakacak. Kombi, hermetikse 40, yoğuşmalıysa 50 ile 55 dereceye ayarlanmalı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir